Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Yunanistan, 2019 Türkiye anlaşmasının ardından Libya ile ilişkilerini yeniden kuracak

Başbakan Griagos Mitsotakis, Trablus hükümetinin Türkiye ile 2019 deniz sınırı anlaşmasının tetiklediği ilişkileri yeniden kurmayı hedefleyerek, Salı günü Kuzey Afrika ülkesine yaptığı ziyarette Libya’daki Yunanistan büyükelçiliğini yeniden açtı.

Mitsotakis, Libya’nın bekçisi Başbakanı Abdel Hamid’e televizyonda yaptığı konuşmada, “Geçmişteki ilişkilerimizi test etmekten geri adım atmanın zamanı geldi.” Dedi.

Aralık 2019’da Yunanistan, Trablus ile Ankara arasında imzalanan denizcilik anlaşmasının ardından, Libya’nın yaklaşık bir yıldır Yunanistan büyükelçisi olarak görev yapan şu anki Libya Başkanlık Konseyi başkanı Mohamed Younes Menfi’nin sınır dışı edilmesini emretti. Ailesiyle Yunanistan’daydı, ancak diplomatik statüsü yoktu.

Kasım 2019’da Türkiye ve Libya, bölge ülkelerinin herhangi bir yanlış yapmasını önlemek için yasal bir çerçeve sağlayan bir deniz sınırlandırma anlaşması imzaladı. Buna göre, 2011’de Kuzey Afrika’yı siyasi bir kriz vurduğunda, Yunan hükümetinin Libya’nın kıta sahanlığının büyük bölümünü sığdırma çabaları engellendi.

Anlaşma ayrıca Türkiye ve Libya’nın deniz komşusu olduğunu da doğruladı. Türkiye’nin güneybatı kıyısındaki Fedie-Marmaris-Gaz’dan Libya’daki Terna-Tobruk-Portia kıyılarına kadar uzanır.

Mitzotakis, anlaşmanın yasal bir gücü olmadığını ve feshedilmesi gerektiğini belirterek, “İkili ilişkilerimizin yapısını belirleyen, birinin haritalara çizebileceği yapay çizgiler değil coğrafyadır.”

Buna cevaben Yunanistan ve Mısır, 2020 yılında Türkiye’nin kendi kıta sahanlığını ihlal ettiğini iddia ettiği Doğu Akdeniz’de özel bir ekonomik bölge kuran bir anlaşma imzaladı ve Libya ile mutabık kalınan deniz bölgeleri ile birleşti.

Mitsotakis, “ilişkimizdeki bu yeni aşama, önceki aşamada yapılan hataları düzeltmemizi ve silmemizi sağlayacak” dedi.

Bu arada Libya, “deniz sınırı konusundaki tartışmaları sürdürmek ve Girit ile Libya arasında her ülke için ayrı bir ekonomik bölge tanımlamak için Yunanistan ile ortak komiteler kurmaya hazır” olduğunu söyledi.

“Libya, Yunanistan ve Türkiye’nin haklarını koruyan ve aynı zamanda uygun çözümlerin önünü açan tüm anlaşmaların önemini vurguluyoruz.” Dedi.

READ  Türkiye İslami finans için cazip hale gelecek: Prof.

İtalya ve Yunanistan’ın başbakanları, BM tarafından finanse edilen barış girişimleri altında on yıllık devrim sonrası kaostan çıkmaya çalışan giderek artan sayıda yabancı liderle birlikte Salı günü Libya’ya geldiler.

Kuzey Afrika eyaletinde eski bir sömürge gücü olan İtalyan Mario Draghi, başkent Trablus’ta görüşmeler yaptı ve Şubat ayı ortalarında göreve başladığından bu yana ilk yurt dışı seyahatini yaptı.

Libya’nın son hükümeti rakip güçleri, özellikle de her biri yabancı güçler tarafından desteklenen doğu ve batıdaki iki ana kampı birleştirmeyi umuyor.

Geçen ay parlamento, Cibuti’nin Libya’yı 24 Aralık seçimlerine götüreceğini doğruladı.

Mitsotakis, “Geçtiğimiz on yıldaki gelişmeler ekonomik ilişkilerimizi sınırlandırdı, ancak Libya’daki Yunan girişimcilerin varlığı hiçbir zaman engellenmedi” dedi.

“Durum istikrar kazandığına göre, ilgi yeniden ortaya çıkıyor.”

Thiba, Avrupa ülkelerini Libya uçakları için hava sahasını yeniden açmaya çağırdı.

Şu anda hiçbir yabancı havayolu güvenlik nedeniyle Libya’ya uçmuyor ve uluslararası uçuşlar – Tunus, Türkiye ve Mısır’a – Libya havayolları tarafından gerçekleştiriliyor.

Libya ziyaretleri, Menphy’nin Salı günü Yüksek Ulusal Uzlaşma Komisyonu’nu kuracağını duyurmasıyla gerçekleşti.

Menphy, komisyonun “Libyalıları birleştirmek, onarmak ve adaleti sağlamak” zorunda kaldığını söyledi.