Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Türkiye’nin teknoloji lideri artık “tehlikeli” dijital para birimlerine düşman değil

Ülkenin önde gelen liderlerinden biri, Türkiye’nin yakında dijital para endüstrisi için bir düzenleyici çerçeveye sahip olabileceğini açıkladı. Bakan, dijital para birimlerini “dünya ticareti için yararlı” olarak nitelendirerek ısıttığını da sözlerine ekledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Warang Konuştu Bloomberg HD ile yakın zamanda yapılan bir röportajda. Uzun yıllardır bitcoin karşıtı olduğunu ve bunu yalnızca suçlular için bir araç olarak gördüğünü ortaya koydu. Ancak son aylarda bu durum değişti.

Kripto para birimleri konusunda çok olumsuz davrandım. Bu işin dünya ticaretine çok dahil olabileceğine inanmıyorum. Bugün çok aktif olduklarını görüyorum ”dedi mağazaya.

Bakan, Türk hükümetinin yeni sanayi için düzenlemeler getirmeye çalıştığını söyledi. Dijital para endüstrisinin, kontrol edilmediği takdirde “dolandırıcılığa karşı en savunmasız alan” olduğuna inanıyor.

Tehlikeli kripto para birimi alanını gözetimsiz bırakmayacağız. Bugün geldiğimiz noktada çok düzensiz, büyük risklerin olduğu, dolandırıcılığın mümkün olduğu bir alandan bahsediyoruz. “

Yorumlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sektörü düzenlemek için çalıştığını açıklamasından bir hafta sonra geldi. Bakanlık, Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Gözetim Kurumu ile düzenlemeler üzerinde çalışmaktadır.

Warang, tüm gelişmiş ekonomilerin sonunda dijital para birimlerini kontrol edeceğine inanıyor. Şu anda, bazı insanlar erken bir aşamada olsalar bile bu kuralları şimdiden koymaya başladılar. “Önümüzdeki günlerde, Batılı ülkeler ve diğer dünya güçleri kesinlikle bu alanla ilgili düzenlemeler yapmaya başlayacaklar.”

Bakan, Türk yatırımcıların “risk istediğini” kaydetti. Bunun dijital para birimlerinin en büyük cazibelerinden biri olduğuna inanıyor. Bu tersine dönerken, riskli yüksek getirili yatırımlara yönelik bu iştahın da sakıncaları var. Bunlardan biri de Türk yatırımcıları hedef alan dolandırıcılıkların artması.

Birkaç yıl önce, iki dolandırıcı, Türkiye’nin ulusal dijital para birimi olduğunu iddia ettikleri jeton olan turkuaz’ı tanıttı. CoinGeek’e göre, dolandırıcılar 1 milyar Türk Lirası (3.133 milyon) para toplayabildi. Plan, mevcut yatırımcıların yeni yatırımcılar getirdiklerinde daha fazla para kazandıkları bir piramit şemasıdır. Ayrıca minimum 315 $ ‘lık bir yatırım için 52 $’ lık garantili bir aylık getiri garanti etti. Dolandırıcılar, yolsuzlukları ortaya çıkınca ülkeyi terk ettiler.

READ  Dünya Kupası Elemeleri: Norveçli patron Türkiye'yi övdü

Bununla birlikte, Warang hala insanları dijital para birimleriyle başa çıkma konusunda uyarıyor. Pazarın hala bazı yüksek profilli kişiler tarafından manipüle edildiğini belirtti. Elon Musk’ı piyasadaki en etkili kişilerden biri olarak izole etti.

Warang, “Tek bir tweet ile Elon Musk piyasayı aniden alt üst edebilir” dedi.

Dünyanın en zengin ikinci adamı olan Musk, piyasayı etkileyen tweet’leriyle ünlü. Genellikle meme token doc coin ve PTC satıyor. Şirketi Tesla, kısa süre önce 1,5 milyar dolarlık bir PTC şirketini satın aldı. Ancak SpaceX’in kurucusu Bitcoin SV’den nefret ediyor.

Ayrıca bakınız: CoinGeek Canlı Paneli, Dijital Para Birimi ve Küresel Uyumluluk: Değişimler, Cüzdanlar ve Diğer Hizmet Sağlayıcılar için Araçlar ve İpuçları

Bitcoin’de yeni misiniz? CoinGeek’e göz atın Yeni başlayanlar için Bitcoin Bu bölüm, Bitcoin hakkında daha fazla bilgi edinmek için nihai kaynak rehberi olan Satoshi Nagamoto ve Blockchain tarafından tasarlandı.