Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Türkiye’nin Orta Asya ve Rusya ile savaşı şiddetleniyor

MOSKOVA – Türkiye ve Rusya, Çin ve ABD’nin dikkatini çeken karmaşık bir jeopolitik bölge olan Orta Asya’nın zengin eski Sovyet güçleri arasında nüfuz için rekabetlerini artırdı.

Türkçe Konuşan İşbirliği Konseyi’nin geçen ay sonlarında düzenlenen sanal zirvesinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “önemli uluslararası taahhüdünü” gerekçe göstererek grubun uluslararası bir organ olarak resmi gelişimini savundu.

Erdoğan, “Dünyanın karşı karşıya olduğu değişiklikler, Türk Konseyi gibi işbirliği yapıları için çok önemli.” Dedi.

Konsey, üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile yakın etnik, kültürel, tarihi ve dilsel bağları olan ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu, Sovyet döneminde temelde onları kontrol eden ve Moskova’nın arka bahçesinde nüfuzunu genişletmek isteyen NATO üyesini memnun etmeyen Rusya ile çekişme mücadelesinde bu ülkelerle daha yakın bağlar kurmanın önemli bir aracıydı.

Mart ayında destekçilerine seslenen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orta Asya’daki Türkçe konuşan ülkelerle diplomatik bir saldırı başlattı. © Reuters

Türkiye, geçtiğimiz sonbaharda tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinde altı hafta süren savaşta Azerbaycan ordusunu destekleyerek Ermenistan’a karşı zafer kazanılmasına ve Ankara’nın bölgedeki liderliğinin sağlanmasına yardımcı oldu.

Erdoğan bu fırsatı Orta Asya’daki diğer Türkçe konuşan ülkelerle diplomatik saldırı başlatma fırsatını kullandı. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden otuz yıl sonra, bu ülkelerin birçoğu hala sallantılı bir ekonomik ve siyasi temele sahip ve bunları çözmek için Türkiye’nin yardımına güveniyor.

Türkmenistan, iktidar mücadelesinde kilit bir rol oynamaktadır. Ankara, Konsey’in uluslararası profilini güçlendirmek ve gözünü Hazar Denizi’nin geniş petrol ve doğalgaz rezervlerine dikmek için Türk Konseyi’ne katılacak “kalıcı olarak tarafsız” bir ülkeye yöneliyor.

Sovyetler Birliği’nin sonundan bu yana petrol ve gaz sektörünün mülkiyeti konusunda anlaşmazlık yaşayan Azerbaycan ve Türkmenistan, Ocak ayında ortak kalkınma konusunda tarihi bir anlaşmaya vardı. Türkiye daha sonra hızla ortak enerji geliştirme projelerine katılmayı teklif etti ve enerji taşımacılığı için bir merkez haline gelmek amacıyla boru hattıyla petrol ve gaz ihraç etmeyi teklif etti.

READ  Türkiye, Rohingyalı Müslümanlar için medya eğitimi verecek

Bu arada Rusya, Türkmenistan’a kadar rahat bir şekilde dövüyor.

Bir Rus-Türkmen Ekonomi Komisyonu, 2023 yılına kadar ikili işbirliği planı da dahil olmak üzere konuları görüşmek üzere geçen ay bir toplantı düzenledi. Organda özellikle, yerine geçmesi beklenen ve Şubat ayında başbakan yardımcılığına atanan Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbanguli Fertimugamoto’nun oğlu yer alacak. . İki ülkenin milis liderleri teknik işbirliğini görüşmek üzere 1 Nisan’da bir araya geldi.

Türkmenistan ekonomik olarak gelirinin çoğunu doğal gaz ithalatından sağlayan Çin’e bağımlıdır. Moskova, Aşkabat ile daha yakın bağlar kurarak Pekin’in Orta Asya üzerindeki artan kontrolünü engelliyor. Bu, kuşak ve yol altyapısı çabalarında açıkça görülüyor.

Rusya, Avrupa ve ABD’nin bölgeye girmesine karşı dikkatli. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov geçen hafta devlet tarafından işletilen bir yayın kuruluşuna verdiği demeçte, “Amerikalılar ve Avrupalılar Orta Asya’da çok aktif – ancak Amerikalılar özellikle aktif.” “C5 + 1 gibi kendi formatlarını oluşturmaya çalışıyorlar.”

“Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin şu anda Orta Asya ile kurduğu ekonomik bağların seviyesi, bizim ekonomik müdahalemizle hala kıyaslanamaz” diye ekledi. “Ancak müttefiklerimizle ve stratejik ortaklarımızla ilişkilerimizi mümkün olan her şekilde zayıflatmak gibi net bir hedef peşinde koşuyorlar.”

Diğer eski Sovyet güçleri Ukrayna ve Moldova, Rusya’dan uzaklaştıkça, Moskova’nın yörüngesinde Orta Asya’ya sempati duyabilecek birkaç diktatör lider var.

Türkiye dışındaki tüm Türk Konseyi üyelerinden oluşan eski Sovyet cumhuriyetlerinin bölgesel örgütü olan Rusya liderliğindeki Bağımsız Devletler Topluluğu, geçtiğimiz hafta Moskova’da bir araya geldi. Lavrov, etkinlikten sonra gazetecilere verdiği demeçte, üyelerin uluslararası arenada çok yakın çalışmayı kabul ettiklerini söyledi.