Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Türkiye’nin Çay Başkenti Pirinç, cam şeklindeki yapısıyla büyük bir amaca sahip

Ülkenin çay üssü olarak bilinen Karadeniz ili Rice’ta yapımı devam eden yedi katlı bina, Guinness Dünya Rekorları’na eklenecek çay bardağı şeklindeki en yüksek bina olacak.

Çay, Türkiye’nin milli içeceğidir ve genellikle bir saat süren bardakta servis edilir. Yüksek iç tüketim ile diğer ülkelere yaygın olarak ihraç edilmektedir. Pirinç, mükemmel bir çay üreticisi olmakla gurur duyuyor ve eyalet ticaret borsası, içeceğin bu bağlantısını bir anıtla silmeye karar verdi. 30 metre yüksekliğindeki bina aslında bir “anıt”, ancak her sitede Rice’a gerçek ürünler satan dükkanlar var. İnşaatın Ağustos ayında tamamlanması bekleniyor.

9.500 metrekarelik bir alanı kaplayan bina içindeki pazarda bir çay müzesi, çay evleri, pirinç ve bakır eşyalar için egzotik kumaşlar sunan tezgahlar ve yerel yemekler yer alıyor.

Binada ayrıca çay yapımıyla ilgili bir belgeselin gösterileceği ve terasın izleneceği bir sinema da yer alacak. Mekan şimdiden binanın önünde selfie çekmek isteyen ziyaretçileri kendine çekiyor.

Pirinç Ticaret Borsası başkanı Mohamed Erdoğan Çarşamba günü DeMorean Haber Ajansı’na (DHA) “dünyanın en büyük çay bardağı” olduğunu söyledi. Yüksek peyzajıyla zaten turizm merkezi olan Rice, öncelikli amaçlarının turizmi tanıtmak olduğunu söyledi. “Pirinçle ilgili her şeyi, ferredico’dan (pirinç bezi) şahinlere (ildeki bazı evlerde evcil hayvan olarak tutulan bir kuş) tek bir yere koymayı planlıyoruz” dedi. “Rice’ta üretilen her türlü çay satışa sunulacak ve her biri birçok bölgeye (il) özgü altı kuruyemişimiz olacak” dedi.

READ  Hollanda Türkiye'ye yenildi, Fransa Ukrayna tarafından işgal edildi