Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Türkiye’nin ani merkez bankası değişikliği Erdoğan için alışılmadık bir durum: Fitch

Türkiye’nin ani merkez bankası değişikliği Erdoğan için alışılmadık bir durum: FitchGelişmekte olan pazarlarda

Jonathan Spicer
İSTANBUL (Reuters) – Üst düzey bir Fitch yetkilisi Reuters’e verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye merkez bankası başkanını görevden alma kararının, yüksek oranların enflasyona neden olduğu şeklindeki alışılmadık görüşünü doğruladığını ve Nazi Akbal’ın valilik pozisyonu nedeniyle erkenden şok olduğunu doğruladı.

Dosya fotoğrafı: 24 Ocak 2014 tarihli bu dosya fotoğrafı, Merkez Bankası’nın Ankara, Türkiye’deki genel merkezini göstermektedir. REUTERS / Ümit Bektaş // Dosya fotoğrafı
Dosya Fotoğrafı: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Sahab Kawcioklu, 21 Mart 2021’de Ankara’da ofisinde oturuyor. Türkiye Merkez Bankası / Manuel REUTERS aracılığıyla

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Fitch’in Egemenlik Ekibi’nin direktörü Douglas Winslow, 20 Mart’taki çatışmanın ardından Akbala’yı beş aydan kısa bir süre sonra kovma kararının önümüzdeki aylarda “gevşek ve daha az kısıtlayıcı” bir para politikası riskini artırdığını söyledi.

Fitch, geçen hafta merkez bankasının en önemli raporunda, Akbal’ın kemer sıkma politikasını eleştiren Akbal’ın kemer sıkma politikasını eleştiren Vali olarak adlandırılan Sahab Kawsioğlu’nun Türkiye’nin enflasyonunu ve dış finansal risklerini artıran en önemli raporunda değişiklik yaparak, Türkiye hakkında tutarlı bir PP “hurda” notuna sahip.

Türkiye’nin iki yılda dördüncü banka başkanı olmasından bu yana diğer iki büyük derecelendirme kuruluşu da benzer uyarılarda bulundu. Yatırımcılar geçtiğimiz hafta lirayı% 10 düşürerek faiz indirimlerinden, Türk tahvillerinden ve hisse senetlerinden vazgeçti.

Winslow, “Enflasyonla ilişkiye ilişkin alışılmadık görüşleri karşısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek faiz oranlarına olan muhalefetini güçlendiriyor – bu da para politikasının güvenilirliğine daha fazla zarar verecektir.” Dedi.

“Akbal döneminde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kasım ayında göreve başladığından bu yana bir kısmı liradaki toparlanmayı ve döviz rezervlerini teyit eden bir önceki ilişkiden dolayı böyle bir hareket beklemiyoruz.”

Hem Akbal hem de Çavuşoğlu, Erdoğan’ın iktidardaki AK Parti’sine ait.

Kawsioğlu, gazete köşe yazılarında Akbal’ın agresif kemer sıkma politikasını eleştirerek politika faizini bu ayki artış da dahil olmak üzere% 19’a çıkardı. Ayrıca, yüksek oranların enflasyona neden olduğunu ve Erdoğan’ın uzun vadeli vizyonunu yansıttığını söyledi.

Winslow, amortisman verilmesi durumunda ücretlerin ve diğer önlemlerin ithalatı azaltmasının beklendiğini söyledi. Dün gece lira takas piyasasındaki% 1.400 artışın yatırımcılar için artan maliyetler ve belirsizlik gösterdiğini söyledi.

© 2020 Reuters. Tüm hakları Saklıdır.

READ  Ukrayna ve Türkiye liderleri İstanbul'da buluştu