Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Türkiye’deki Uygurlar, Çin’in Sincan bölgesinde ‘soykırımı’ protesto etti

İSTANBUL – Türkiye’deki Uygur göçmenlerin, Perşembe günü Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’yi ziyaret ettiği tespit edildi.

İstanbul Biocide Meydanı’nda ve Çin konsolosluğu yakınında Uygur hakları merkezli 26 STK’nın düzenlediği toplantılarda yüzlerce kişi soğuk havaya göğüs gerdi.

Gruplar, İstanbul ve başkent Ankara’da yaptıkları ortak açıklamada, “Burada Doğu Türkistan halkına yönelik Çin soykırımını ‘durdur’ diyoruz ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Türkiye’yi ziyaretinden duyduğumuz endişeyi dile getiriyoruz.” Dedi.

Wang, Suudi Arabistan ve İran da dahil olmak üzere altı ülkeden oluşan Orta Doğu turu kapsamında Türkiye’yi ziyaret ediyor. Ziyaret, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada ve Avrupa Birliği’nin Sincan’daki Uygurlara karşı insan hakları ihlalleri yapmakla suçlanan Çinli yetkililere yaptırım uygulamasından sadece günler sonra gerçekleşti – bu suçlamalar Pekin tarafından ülke içi terörizm ve ayrılıkçılıkla mücadele ettiği yönündeki şiddetle reddedildi.

Orta Asya dışındaki en büyük diaspora nüfusu olan Türkiye’de yaklaşık 50.000 Uygur’un yaşadığı tahmin edilmektedir. Uygurlar Türk halkıyla etnik, dilsel ve dini bağları paylaşıyor ve durumlarına derin bir sempati gösteriyorlar.

Türkiye, Sincan’da Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerine ses verirken, birçok Orta Doğu ülkesi bu konuda büyük ölçüde sessiz. Yine de Türkiye, son iki yılda Çin’e yönelik eleştirisini azalttı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Türkiye ziyareti, İstanbul’daki Bosit Meydanı’nda etnik aktivist ve aktivistlerin protestolarına yol açtı. (Fotoğraf Sinan Thawson)

Görüşmelerin ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin ile ekonomik işbirliği olasılığını tartıştıklarını ve “salgın hastalık ve aşılarla mücadelede işbirliğimizi artıracaklarını” tweetledi.

Türkiye “Uygur Türkleri ile ilgili duyarlılığımızı ve düşüncelerimizi dile getirdi” diye ekledi.

Çin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yönetiminde kargaşa içinde. Türkiye, Pekin ile güçlü bağlar kurmak ve corona virüsüne karşı yatırım, finansman ve Çin aşılarını çekmek istiyor, ancak Batı ülkeleriyle ilişkilerin aksamasını istemiyor.

READ  Hollanda Letonya'yı 2-0 yendi; Türkiye Norveç'i 3-0 yendi

Çarşamba günü partisinin konferansında konuşan Erdoğan, “Afrika, Asya ve Avrupa merkezli bir ülke olarak Doğu’ya veya Batı’ya dönemeyiz.” Dedi.

“Eşzamanlı olarak rekabet eden veya birbirleriyle çelişen ülkelerle dengeli, tutarlı ve uzun vadeli işbirliğini teşvik etmek kolay değil” dedi. “Ancak Türkiye, coğrafi konumu, ekonomik çıkarları ve her şeyi kapsayan dış politika vizyonu ile bunu başaracak güce ve bilgeliğe sahiptir.”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sağda ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Cuma günü Ankara’da bir görüşme öncesinde poz verdi. © Reuters

Türkiye şu anda üçüncü bir corona virüsü enfeksiyonu dalgasından muzdariptir ve Çarşamba günü yaklaşık 30.000 vaka bildirilmiştir.

Türkiye Sağlık Bakanı Bahredin Koka 10 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Mayıs ayında toplam 100 milyon doz aşı satın almak için Çinli Sinovak Biotech ile bir anlaşma imzaladığını söyledi.

İlk 50 milyon doz Şubat ayı sonunda verilmişti. O gün, Türkiye 15 milyon doz almıştı ve ardından Türkiye gelecek ciltlerin zamanını ve boyutunu paylaşmayı bırakacak, “bu da tedarikçi ve kendi ülkeleri için sorunlara neden oluyor çünkü kendi vatandaşları aşı arıyor. “

Bu, medyayı ve vatandaşları Çin’den aşı tedarikinin ilerleyişi hakkında spekülasyon yapmaya yönlendirdi.

Şu an itibariyle Türkiye 14,3 milyon doz Sinovac aşısı sağladı ve günlük aşıların son zamanlarda önemli ölçüde durması Çin’den tedarikin bir engele ulaşmış olabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Bakan, 50 milyon insanı Mayıs ayı sonuna kadar “sonbahardan önce” aşılama hedefini geri çekti. Muhalefet partileri ara seçimlere katılmayacaklarını açıkladılar.

Wang’ın gelişinden sadece birkaç saat önce Coca, ilk 1,4 milyon doz Pfizer / Bioendech aşısının Mart ayı sonuna kadar 5 milyon dozda geldiğini tweetledi. Şubat ayında Türkiye’nin 30 milyon Pfizer / Bioentech kantarı satın almak için bir anlaşma imzaladığını söyledi.

READ  İlkbahar Vahşi Türkiye Sezonu Önizlemesi

Bazı gözlemciler, Batı Jab’ların gelişinin Türkiye’nin Çin’den kaynaklanan aşı durgunluğuna karşı elini güçlendirebileceğini öne sürdüler.

İlk Sinovak bloklarının gelişi de gecikmelerle karşılaştı ve bu gecikmeler ancak Kawzoklu’dan Wang’a geçen yılın sonunda yapılan bir telefon görüşmesiyle çözüldü.

Çin aşılarının ilk partisinin Türkiye’ye gönderilmesinden birkaç gün önce, Pekin beklenmedik bir şekilde Türkiye ile 2017 yılında imzalanan ve Türk parlamentosunun onayını bekleyen bir devir anlaşmasını onayladığını duyurdu. Böyle bir anlaşmanın olasılığı, Türkiye’deki Uygur göçmenleri, özellikle de Türk vatandaşı olmayanlar arasında büyük endişe yaratmaktadır.

Muhalefetin baskısı ve Erdoğan’a kamuoyunun desteğinin azalması, yönetiminin bir meclis komisyonunun gündeminde tartışılmasını engelledi.

Uygur grupları açıklamada, “Çin medyası tarafından Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistan halkına karşı yasal bir tuzak olarak tanımlanan Türkiye ile Çin arasındaki iade anlaşmasından üzüldük.” Dedi. “Doğu Türkistan halkı adına, Türk Parlamentosunu her zaman anlaşmayı reddetmeye çağırıyoruz.”

Hem Türk hem de Çinli yetkililer, aşıların Uygurlara satıldığını yalanladı. Zor bir soru olasılığı, iki dışişleri bakanının basın toplantısı düzenlemesini engelledi.