Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Türkiye, Rusya’nın Spotnik-V aşısını satın almak için ilk görüşmelere başladı

Ankara (Reuters) – Türkiye’nin Rusya’dan Spotnik-V aşısı almak için ön görüşmelere başladığını belirten Sağlık Bakanı Bahreyn Coca Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ankara’nın Mayıs ayında çeşitli tedarikçilerden toplam 100 milyon doz Kovit-19 aşısı alacağını sözlerine ekledi.

Dosya fotoğrafı: Görüntülenen Sputnik V logosu üzerine yerleştirilen “Spotnik V-Corona virüsü (Govt-19) aşısı” aşısı, 24 Mart 2021 tarihinde çekilmiş bu çizelgede gösterilmektedir. REUTERS / Dado Ruvic / İllüstrasyon

“Spotnik-V’i satın almak için ön görüşmeler sürüyor. Aşı, uyumluluk testi sürecinin ardından yaygın olarak kullanılacak ”dedi. Ankara’daki diğer aşı tedarikçileriyle görüşmelerde bulunan Coca.

Türkiye, 14 Ocak’taki başlangıcından bu yana ülke çapında 8.18 milyon kişinin ilk dozu aldığı 14.39 milyon aşı yapan Çinli Sinovac Biotech Ltd. tarafından geliştirilen COVID-19 aşı görüntülerini şimdiye kadar kullandı.

“Bugün itibarıyla Türkiye’de doldurulacak 10 milyon doz aşı aldık. Mayıs ayı sonuna kadar Türkiye’ye toplam 100 milyon doz aşı gelmesini bekliyoruz” dedi. 10 milyondan geldi.

Coca, Corona Virüs Bilim Konseyi ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Nisan ayı başında Pfizer ve Bioendech tarafından geliştirilen aşıdan 4,5 milyon doz alacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın Perşembe günkü verilerine göre, bu yılın en yüksek seviyesi olan Türkiye, son 24 saatte yaklaşık 29.000 yeni enfeksiyon kaydetti. Bu ay kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından vaka sayıları artmaya devam ediyor.

Türkiye’nin ‘yeni Wuhan’ı

İktidar A.K. Çarşamba günü muhalefet partileri ve eleştirmenler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümetini, birçoğu sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiği, maske takmadığı veya uygunsuz şekilde takmadığı tespit edilen binlerce kişiyle parti için bir konferans düzenledikleri için eleştirdiler.

Sosyal medya görüntüleri, yüzlerce kişinin kongre öncesi Ankara’ya maske takmadan ülkenin dört bir yanından paketlenmiş otobüslerle getirildiğini gösterdi. Hükümet ayrıca geçen ay kalabalık bir cenazeyi ateşe verdi ve ardından Coca özür diledi.

READ  Donmuş gölde kayan gezintiler ziyaretçileri cezbeder

2019’un sonlarında patlak veren Çin şehrine atıfta bulunan A.K. Haberdurg gazetesinin bir köşe yazarı Perşembe günü yaptığı açıklamada, parti konferansının “Türkiye’nin ‘yeni Wuhan’ı” olabileceğini söyledi. Türkiye’de “paketlenmiş” anlamına gelen “etiket” kelimesi, kongre Türkiye’de Twitter üzerinden düzenlendiği için popüler bir konu.

Muhalefetteki IY partisi genel başkan yardımcısı Ludfu Durgan, ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yasama meclisinin bir üyesi iken, “Böyle konferanslar yaptığınız bir günde insanlarla maske ve hijyen hakkında konuşamazsınız” dedi. olayı “halk sağlığı nefreti” olarak adlandırdı.

Coca Perşembe günü vatandaşlardan maske takmalarını ve sosyal mesafe önlemlerini almalarını istedi.

Duan Kumr’a rapor vermek; Aurora Ellis tarafından düzenleme