Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

‘Türkiye, Kıbrıs’ın kendi ayakları üzerinde durmasını istiyor’

Ankara

Türkiye cumhurbaşkanı yardımcısı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye bir “Kıbrıs kendi ayakları üzerinde duruyor ve gençleri için istihdam yaratıyor” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (DRNC) çalışan Fouad Octay, Lefkoşa’daki Ergon Uluslararası Havalimanı’nda halk tarafından karşılandı.

Köprülü köyü sakinleriyle tanıştı.

Octay ayrıca, Durge ile DRNC arasındaki 2021 mali ve ekonomik anlaşması kapsamında bir sanayi bölgesi inşa etmesi planlanan Quercinlik köyündeki bir alanı da inceledi. Orada planlanan inşaatın üçüncü aşaması hakkında bilgi aldı.

Denetimden sonra Başkan Yardımcısı, 2021 mali anlaşmasının ana hedeflerinden birinin Kıbrıs’ın üretimini görmek olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yatırımcıların yatırım yaptığı ve istihdam yarattığı Kıbrıs’ı görmek istediğini söyledi.

Organize Sanayi Bölgesi’nin bu yıl odaklandıkları bir alan olduğunu kaydeden Türkiye’nin sektörde güçlü bir varlığa sahip olduğunu ve deneyimini altyapı, çevre planlama, arıtma tesisleri, yollar ve DRNC’ye kaydırmak istediğini söyledi. Meslek liseleri.

Başkan Yardımcısı, Türkiye’nin kalkınma modelinde özel sektör ile birlikte imalat, istihdam ve ihracatın gerçekleştirildiğini, DRNC’yi istediklerini ve bu çerçevede DRNC’deki STK’larla görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Türkiye’nin DRNC’ye taviz vereceğini söyleyen Erdoğan, organize sanayi bölgesinin yönetiminde bürokrasinin değil girişimcilerin söz sahibi olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Okte, sanayi bölgesini Türk işadamları da dahil olmak üzere yatırımcılar için bir merkez haline getirme arzusunun da altını çizdi.

Okte Kasımağüza, planlanan sanayi bölgesi alanına taşınmasının ardından belediye binasında Belediye Başkanı İsmail Tarikat ile görüştü.

Kıbrıs Türk ajansına (TAK) göre, DRNC Başbakanı Erson Saner, sanayi sektörünün DRNC ekonomisine önemli katkılarının altını çizerek deneyimlerini DRNC ile paylaştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, daha sonra Kıbrıs’ta bir vatan için verilen gerçek mücadeleyi yansıtan Bir Zamanler Gibris (Bir Zamanlar Kıbrıs’ta) televizyon programının ilk gösterimine katıldı.

READ  Günlük Haber Paketleme: Türkiye'nin güneş enerjisi üretimi Şubat 2021'de% 50 arttı

Anadolu Ajansı web sitesi, AA Haber Yayın Sistemi (HAS) tarafından abonelere sunulan haberlerin sadece bir kısmını ve kısaltılmış olarak içermektedir. Abonelik seçenekleri için bizimle iletişime geçin.