Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Türkiye AB gündemini düşürüyor

Türkiye AB gündemini düşürüyor

Türkiye AB gündemini düşürüyor

Türkiye, AB ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmek amacıyla geçen yıl sismik arama gemisini Doğu Akdeniz’den çekerken, geri çekmenin sadece bakım amaçlı olduğunu iddia etti. Ancak bakım tamamlandıktan sonra ne olacağı belli değil.

Geçen haftaki AB zirvesine Türkiye ile ilişkiler hakim oldu. Ancak nihai raporda Türkiye ile ilgili bölümün “Doğu Akdeniz” başlığıyla koalisyonun bölgedeki durum dışındaki konularla ilgilenmediği belirtildi.

Doğu Akdeniz’de petrol ve gaz arama, sismik geminin bakımı dışındaki nedenlerle karmaşık bir konudur. 2018’de Türkiye ve Libya, deniz sınırlarını sınırlandıran ve Doğu Akdeniz’i denizin geri kalanından ayıran kesintisiz bir Türk-Libya bölgesi oluşturan bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı. Bu tartışmalı anlaşmaya göre, eğer gaz Doğu Akdeniz’den çıkarılacaksa ve denizde kurulan bir boru hattıyla Avrupa’ya taşınacaksa, Türkiye’nin deniz sınırını geçmesi ve dolayısıyla Ankara’nın onayını gerektirmesi gerekiyor.

AB, geçen haftaki zirvenin ardından yaptığı son açıklamada, Türkiye ile “birçok alanda işbirliğini geliştirmek için bir aşamada, orantılı ve karşılıklı bir şekilde” angaje olmaya hazır olduğunu açıkça belirtti. Söz, AB’nin Haziran ayındaki bir sonraki zirvesinde başka kararlar alabileceği konusunda Ankara’ya erken uyarı niteliğinde.

AB raporunda yer alan bir diğer önemli nokta, 1995 yılı sonunda yürürlüğe giren Türkiye-AB Gümrük Anlaşmasının yenilenmesine yapılan atıftır. Bu konunun iki yönü var. Birincisi, Türkiye’nin AB ile Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) bulunan ülkelerden ticaret sapmalarını önlemedeki ısrarıdır. Zira Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yaptığı tarife anlaşması nedeniyle, bu tür üçüncü ülkelerden gelen sanayi malları, gümrük vergilerine tabi olmaksızın Türkiye pazarına girebilmektedir. Ancak Türkiye’nin o üçüncü ülke ile kendi FDA’sı yoksa, endüstriyel ürünlerini o ülkeye ihraç etmek için gümrük vergisi ödemek zorunda kalacak. Ankara, AB’nin Türkiye ile benzer bir anlaşma imzalamak gibi ülkelere şart koştuğunda ısrar etmesine karşın, ittifak bugüne kadar istişareyi sağır etti.

AB’nin Gümrük Birliğini yenilemedeki amacı ticaret sapmasını ortadan kaldırmak değil, Türkiye’nin Kıbrıs Rum devletini tanımasını sağlamaktır.

Yasser Yakis

İkincisi, AB’nin Kıbrıs’ı bir devlet olarak tanıması için Türkiye üzerindeki dolaylı baskısıyla ilgilidir. Kıbrıs Cumhuriyeti, 1960 yılında Türkiye tarafından Yunanistan ve İngiltere’nin üç garantisinden biri olarak kuruldu. Devleti kuran anayasa anlaşmalarına göre, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar cumhuriyetin “siyasi olarak eşdeğer” iki unsurudur. Kıbrıslı Rumlar bu eşitliği reddediyor ve Kıbrıslı Türklerin azınlık olarak görülmesi konusunda ısrar ediyorlar.

READ  ABD'nin Afganistan Büyükelçisi, çatışmayı sona erdirmek için görüşmeler yapmak üzere Türkiye'ye gitti

Şimdi, AB, gümrük birliği anlaşmasını bir araç olarak kullanarak, Türkiye’yi dolaylı olarak Kıbrıs’ın konumunu tanımaya zorluyor. Düzenlemenin nihai bildirisi şu şekildedir: “Ekonomik işbirliği adına, biz (AB liderleri), Gümrük Birliği’nin uygulanmasındaki mevcut güçlükleri ele almak için Türkiye ile müzakereleri yoğunlaştırmaya ve AB liderlerini tüm üye devletlere etkili uygulama. “Bu metin, AB’nin Gümrük Birliği’nin yenilenmesindeki amacının ticaret sapmasını ortadan kaldırmak değil, Türkiye’nin Kıbrıs Rum devletini tanımasını sağlamak olduğunu ortaya koyuyor.

Kıbrıs sorununun BM himayesinde çözülmesi için bu ay Cenevre’de yapılacak uluslararası toplantıya AB’nin yaklaşımında da benzer bir fark var. Kıbrıs’ın Türk ve Rum toplulukları, garantili üç ülke ve BM’nin 5 + 1 buluşmasıdır. AB Zirvesi’nin ilgili paragrafı şöyle diyor: “((AB), AB’nin gözlemci olarak katıldığı Birleşmiş Milletler gözetiminde müzakerelerin yeniden başlamasını bekliyor.” Türkiye, AB’nin rolünden memnun değil ve varlığı – gözlemci sıfatıyla bile – müzakereleri daha da karmaşık hale getirecek.

AB zirvesi sonucunda Türkiye için bir diğer önemli konu da AB ülkelerine seyahat etmek isteyen Türkler için vize kolaylığı. Bu on binlerce Türk için önemli ama AB raporda bundan bahsetmedi bile. Ancak Türkiye, koalisyonun gerektirdiği 72 kriteri karşılayamadığı için bu konudaki yükümlülüklerini yerine getiremedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula van der Leyen bu hafta Türkiye’yi ziyaret edecek. Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB’ye karşı tekrar tekrar sert söyleminin ardından köprüleri onarmak için yeni bir girişim olacak.

Yas Yasser Yakış, Türkiye’nin eski dışişleri bakanı ve iktidardaki AK. Partinin kurucu üyesidir. Twitter: ayakis_yasar

Feragatname: Bu bölümde yazarlar tarafından ifade edilen sahnelerin kendilerine ait ve Arap haberlerinin görüşlerini yansıtması gerekmez.