Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Turkey Edge – Hindu

Merkez bankası başkanının görevden alınması para politikasına ilişkin korkuları artırdı

Başlangıçta% 14’lük bir düşüş sağlayan ve küresel yatırımcıları teşvik eden Türkiye merkez bankası başkanının kısa süre önce görevden alınması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun vadeli yakıtını bir kredi yakıt büyüme modeliyle geri getirdi. Eski Maliye ve Ekonomi Bakanı Nazi Akbal’ın son işinde dört ay sonra emekli olmasının en bariz nedeni, temel faiz oranlarını iki kez ve çok hızlı artırmasıdır. 2019 yılının başlarında, Merkez Bankası Başkanı Murad Sedingaya’nın görev süresi, borç verme oranlarını hızlı bir şekilde düşürmediği için bir yıl erken sona erdi, ki bu yeterliydi. Muhalif bir siyasetçi kararın meşruluğunu sorguladı.

Özgürlüğü bozmak

Bay. Her iki olay da Erdoğan’ın kasıtlı olarak merkez bankasının bağımsızlığının kutsallığını ne ölçüde zayıflattığının altını çiziyor. Ülkenin büyük ölçüde sıcak paranın gelişine dayanan inşaat ve tüketim patlamasını artırma çabası içinde, tüm kötülüklerin annesi ve babası olarak adlandırdıkları yüksek faiz oranlarına öfkeleniyor.

2018 yılından bu yana yürüttüğü başkanlığın bir göstergesi olarak Sn. Erdoğan, yüksek faiz oranlarının enflasyonu düşürmek yerine dolaylı olarak teşvik edildiğini savunarak geleneksel para politikasını reddediyor gibi görünüyor. Bu alışılmadık durum, İstanbul’un liranın% 30’unu yok eden ve hızla yükselen enflasyonu ve on yıldaki ilk durgunluğu tetikleyen 2018 kur erimesinden ders alma konusundaki isteksizliğinin altını çiziyor.

Bay. Akpal, Kasım ayında bankanın başkanlığını devraldığında, eski maliye bakanı ve Mr. Erdoğan’ın damadı Perth el-Berak’ın bıraktığı çok zayıf lirayı aldı. Yatırımcıların COVID-19 salgını ve% 15’in üzerindeki enflasyonun ardından artan işsizliğin ortasında liraya dayalı tahvilleri büyük ölçüde geri çektiği için, para birimi değerinin dörtte birini ABD dolarına kaptırdı. İstanbul döviz rezervlerini aşındırmak için 100 milyar dolardan fazla para harcıyor ve bu da derecelendirme kuruluşu Moody’s’in değerleme bilançosuna ilişkin endişeleri artırıyor.

Bay. Akpal, 6.75 yüzde puanlık bir karşılaştırma oranı artışı ve daha yakın zamanda 2 yüzde puanlık bir artış getirdi. Her iki hareket de parasal mirasa geri dönüş olarak selamlandı ve bu da liranın değer kazanmasına yol açtı. Bu kazançlar, 2018 para krizini takip eden durumla olumlu bir şekilde karşılaştırılıyor. Yüzde 24 puanlık bir faiz artırımı, önümüzdeki yıl enflasyonda% 25 ila% 15 arasında önemli bir düşüşe neden olacak.

Enflasyon rakamlarındaki değişim, hükümetin pozisyonundaki herhangi bir gerçek değişikliği etkilemedi. Buna karşılık, geçen yıl İstanbul, borçlanma maliyetini artırmak için vekaletname ve döviz rezervleriyle övünmek için diğer alışılmadık önlemler aldı.

Merkez Bankası’ndaki yeni görevli, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) eski milletvekili Sayın Sahab Kawsioğlu. Erdoğan’ın alışılmadık bir para politikası duruşunu paylaştığı biliniyor.

Bununla birlikte, Maliye Bakanı’nın son dönemde kurdaki çöküşün ardından fiyat istikrarını koruma vaadinin ardından, para politikası komitesi statükoyu en azından Nisan ayındaki bir sonraki toplantıya kadar sürdürme kararı aldı. Seyirciler ayrıca Caviocle’ın neleri sevdiğini de görürler.

Bay. Salı günü bankanın vali yardımcısının değişmesinden de anlaşılacağı üzere, yatırımcılar Erdoğan’ın çok düzensiz yolları göz önüne alındığında, bu çöplere tutunmaktan başka bir şey yapamazlar. Bay. Akbal’ın aniden görevden alınmasına döviz piyasalarının tepkisi, kararın henüz cumhurbaşkanının hükümetin tek haneli enflasyon hedefiyle ilgili son yorumlarıyla çelişmediğini gösteriyor.

Biden yönetimi tarafından 1,9 trilyon dolarlık ekonomik canlandırma paketinin uygulamaya konmasının ardından ABD dolarının güçlenme potansiyeli konusunda endişeler arttı. Değişken lirayla istikrar birliğinin yeniden tesis edilmesi, Türkiye’nin mevcut önceliklerinin üzerinde olmalıdır.

Yayın Direktörü, Strategic Initiatives, Agnoshin Technologies Pvt. Ltd.

READ  Afganistanlı Han, Türkiye'de 3 aşamalı barış yol haritasını sunacak