Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Taş ustası değerli mücevherleri aramak için yola saldırdı

Ankara

Türkiye’nin başkenti Ankara’da yaşayan bir taş ustası, eşsiz ve değerli taşları aramak için ülke çapında seyahat etmeye başladı.

Ayhan Arigan çekicini ve bazı canlıları toplamak ve değerli kayaları bulmak için yolculuğuna başladı. Ayrılmadan önce araştırma alanını detaylı olarak inceler ve atölyesinde tasarım taşlarını toplar.

Yaklaşık otuz yıl önce bulduğu ahşap bir fosil, taş sevgisine ilham kaynağı oldu.

Arigan, amatör bir kariyere başladığını, ancak zamanla geliştiğini ve sonunda profesyonel bir şekilde taş toplayıp işlediğini söyledi.

“Taşları topluyorum, işliyor, tasarlıyor ve cilalıyorum” diyor ve ardından dükkanında satıyor veya sergilerde sergiliyor.

Arigan, değerli veya yarı değerli taşların genellikle kaplıcalarda ve volkanik bölgelerde bulunduğunu ve bu tür mücevherlerin Anadolu bölgesinin çoğunu takip ettiğini söyledi.

“Türkiye taşlarla dolu çünkü çok fazla değerli taş var” diyen Erdoğan, ülkedeki eşsiz taşların konumlarının bir haritasını çıkarmayı planladığını da sözlerine ekledi.

* Ali Murad Alhas tarafından yazıldı.

Anadolu Ajansı web sitesi, AA Haber Yayın Sistemi (HAS) tarafından abonelere sunulan haberlerin sadece bir kısmını ve kısaltılmış olarak içermektedir. Abonelik seçenekleri için bizimle iletişime geçin.

READ  Afganistanlı Han, Türkiye'de 3 aşamalı barış yol haritasını sunacak