Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Stratejist, Ermeni soykırımının olası tanınmasının ABD-Türkiye ilişkilerini kışkırtabileceğini söylüyor

ABD Başkanı Joe Biden Ermeni soykırımını kabul ederse Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kızdıracak ve Avrasya Grubu Başkanı Türkiye ile zaten gergin olan ilişkiyi iyileştirmenin çok zor olacağını söyledi.

Bir tweetinde konuşan Ian Bremer, “Bu, Geniş Merkez’in Orta Doğu’dan Biden’in bölgesel kararını baltalayan bir başka hamlesi.” Böyle bir hareketin Ankara’nın diplomatik izolasyonunu artıracağını da sözlerine ekledi.

Siyaset bilimci soykırımı tanımanın devam edip etmeyeceğini sorduğunda, bir Beyaz Saray danışmanı ona Biden’ın başkanlığa olan bağlılığı olduğunu ve “ilerleyen politikanın bu olduğunu” söyledi.

1915’ten 1923’e kadar Osmanlılar tarafından 1,5 milyon Ermeni’nin Osmanlılar tarafından öldürüldüğünü kabul etme konuşması, her iki taraftan 38 senatörün Biden’e ölümleri kabul etmesi çağrısında bulunan bir mektupla daha da alevlendi.

Beyaz Saray mektuba yanıt olarak geçen hafta şunları söyledi: “Başkan Biden, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında ölen 1.5 milyon Ermeni erkek, kadın ve çocuğu anma töreni yaptı. Bu korkunç kampanyayı asla unutmamalı ya da sessiz kalmamalıyız dedi.

READ  Tennessee genç atlet Turkey Hunt 2021 bahar sezonuna başladı