Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Sert faiz artışlarının ardından Türkiye’nin uzun süreli kalışları için sıkı para politikası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (CPRD) Perşembe günü beklenenden daha keskin bir faiz artışı bekliyordu, çünkü bazı analistler para politikasının bu yıl çok daha sıkı kalacağını umarken banka Cuma günü lirayı artırmaya devam etti – duyuru oranı.

Banka, kilit faiz oranını piyasa beklentilerinin iki katından fazla artırarak% 19’a yükseltti. Bu, artan Türk enflasyonunu hafifletmek ve Türk lirasını desteklemek için “önceden yüklenmiş” bir önlem.

Analistler, bu hareketin iktidardaki Hawkish valisi Nazi Abal’ın Kasım ayında güvenilirlik testini geçmesine yardımcı olduğunu söylüyorlar.

Buna karşılık Goldman Sachs, yıl sonu oran tahminini yüzde 17,5’ten yüzde 18’e yükseltti ve dördüncü çeyreğe kadar düşüş olmayacağını tahmin etti.

Ticaret bankası analisti Dada Kos da bu yıl sıkı bir politika bekliyor ve yıl sonu faiz tahminini% 15’ten% 17’ye yükseltti ve liranın biraz daha güçlü olacağını tahmin ediyor.

Goss, bir müşteri notunda “Beklenenden daha büyük, siyasi tercihler ne olursa olsun, zorlu enflasyon hedeflerinin mesajını eve götürmeyi hedefliyor,” diye yazdı.

TL, politika değişikliğinden sonra Perşembe günü% 2 arttı ve Cuma günü biraz daha güçlendi. GMT, dolar karşısında saat 07: 25’te saat 7.3’de, bu ayki güçlü seviyesine yakın.

Merkez bankası Cuma günü beklendiği gibi döviz kurunu ve altın için lira oranlarını yüzde 17’den yüzde 19’a yükseltti.

Kanada’nın DT Menkul Kıymetler için yükselen piyasa stratejisi başkanı Christian Magio Cuma günü Anadolu Ajansı’na (AA) verdiği demeçte, bankanın kararının “kesinlikle olumlu” olduğunu söyledi.

Bankanın kilit bir haftalık repo faizini 100 baz puan artırması bekleniyordu. Geçtiğimiz ay ABD tahvil getirilerinin yükselmesi, liranın düşmesi ve enflasyonun% 16’ya yükselmesiyle bu ay yükseliş beklentisi yükseldi.

Majio, politika yapıcıların piyasaya güçlü bir sinyal vermesinin liranın değerlenmesine yol açtığını vurguladı.

READ  Kadınlar, Roma tasarımlarını giyim ve çömlekçilikle süslüyor

“İleriye doğru daha fazla sıkılaştırma mümkündür, ancak kendi başına bir amaç olarak alınmamalıdır” dedi.

Rabobank’ın kıdemli yükselen piyasa döviz stratejisti Piotr Matisse, bankanın kararının piyasa tahminleri ile ilgili olmadığını, merkez bankasının bu yılın ikinci yarısında enflasyonu düşürmeye tamamen kararlı olmasını sağlamak için bunları ihlal etmekle ilgili olduğunu söyledi. Lira’yı daha yüksek faizlerle destekleyerek. “

Yılın ikinci yarısında enflasyonun düşmeye başlayacağını tahmin eden Erdoğan, “Bu artışın liranın önemli faiz farklarından yararlanacak tüccarları taşıma ihtiyacını yeniden değerlendirebileceğini” sözlerine ekledi.

ABD merkezli Uluslararası Para Fonu’nun (IIF) baş ekonomisti Robin Brooks, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin yeni ekonomi politikası grubunda çok olumlu davrandık ve bugünkü CPRD yükselişi bunun altını çiziyor” dedi.

Oranları yükseltmek hiç bu kadar kolay olmamıştı, ancak Brooks, uzun vadeli ABD faiz oranları tam olarak açıklanmadığı için bunun önemli olduğunu tweetledi.

Ankara’daki Billkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve ekonomist olan Hakan Kara, bankanın enflasyonla mücadelede güçlü adımlar attığını söyledi.

Abal’ın Kasım ayında göreve başladığından bu yana güvenini artırmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Kara, “Kasım ayından bu yana atılan tüm adımları dikkatlice incelediğimizde, profesyonel ve ihtiyatlı bir merkez bankası örneği görüyoruz” dedi.

Merkez bankası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Abal’ı CPRD başkanı olarak atamasından bu yana politikasını 875 baz puan sıkılaştırdı.