Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Pakistan ve Bangladeş, Türkiye’nin T-8 liderliğine övgüde bulundu

İslamabad, Dakka

Pakistan ve Bangladeş Çarşamba günü Türkiye’ye T-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na etkili liderlik sağladığı için teşekkür ettiler.

T-8 Bakanlar Konseyi’nin sanal toplantısında konuşan Pakistan Dışişleri Bakanı Shah Mahmood Qureshi de Bangladeş’i T-8 zirvesi başkanlığını devraldığı için tebrik etti.

Qureshi, “Başlangıçta, örgüte etkin liderlik sağladığı için Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum. T-8 Zirvesi’nin yaklaşan Başkanı olarak Bangladeş’i tebrik etmek istiyorum” dedi.

Üye devletlerin, D-8’in vizyon ve hedeflerinin daha hızlı gerçekleşmesi için taahhütlerini yenilemelerinin gerekliliğini vurguladı.

“Güçlü bir ortaklık için, karşılıklı fayda sağlayan işbirliği için çeşitli araçları ve anlaşmaları tam olarak uygulamalıyız, girişimciler için fırsatlar yaratmalı ve özel sektörümüzü harekete geçirmeliyiz.” Dedi.

Qureshi, Pakistan’ın T-8’i güçlendirme çabalarına her zaman katkıda bulunduğunu söyledi ve İslamabad’ın örgütün vizyon ve hedeflerine olan bağlılığını yeniden teyit etti.

Bangladeş, Kovit-19 salgını nedeniyle 10. T-8 zirvesine çevrimiçi olarak ev sahipliği yapıyor ve üye devletlerin liderleri Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya, Türkiye ve Pakistan neredeyse Perşembe günü bir araya gelecek.

Bu yılki zirvenin teması, Dönüşen Bir Dünya için İşbirliği: Gençliğin ve Teknolojinin Gücünü Kullanmak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, T-8 zirvesinin başlığını Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina’ya devredecek.

Türkiye ‘benzersiz bir katkı’ yaptı

Bangladeş Dışişleri Bakanı AK Abdul Mohman, Türkiye’yi liderliği ve T-8 Bakanlar Kurulu başkanlığı görevini başarıyla tamamladığı için tebrik etti.

“T-8 Bakanlar Kurulu Başkanı olarak başarılı hizmetiniz ve T-8 Bakanlar Kurulu’na yapılan mucizevi katkılardan dolayı üstünlüğünüz için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Cavsoklu’ya tebriklerimi sunarım. -8 hizmetçinin altında, “dedi Mormon bir açıklamada.

T-8 ülkelerinin, özellikle gençlik sayısında büyük bir beşeri sermaye potansiyeline sahip olduğunu ve “bu gençlerin sınırsız potansiyeline erişme” ihtiyacını vurguladı.

READ  Afganistan, Türkiye'deki görüşmeler öncesinde Taliban'a 'şartlı' yaklaşımın yanında yer aldı

Anadolu Ajansı web sitesi, AA Haber Yayın Sistemi (HAS) tarafından abonelere sunulan haberlerin sadece bir kısmını ve kısaltılmış olarak içermektedir. Abonelik seçenekleri için bizimle iletişime geçin.