Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Kadınlar, Roma tasarımlarını giyim ve çömlekçilikle süslüyor

Adana, Türkiye

Bir şirketin giyim ve takılardan cama, porselen ve ahşap süslemelerden aksesuarlara kadar çeşitli eşyalar için eski tasarımların nasıl kullanılacağını öğrettiği Türkiye’nin güneyinde Roma döneminden kalma mozaikler yeniden canlanıyor.

Adana, Osmania ve Hade illerini de içine alan Kukurova bölgesinde kazılan ve sergilenen mozaikler, Adana serisi sanat tasarım, takı ve giyim atölyelerinde kadın eğitiminin teması olarak hizmet vermektedir.

Şirketin başkanı Sehr Goskan, “Roma, Kugrova’daki en etkili medeniyetlerden biridir, bu yüzden onu temamız olarak seçtik” dedi.

Şirketteki kadınlar, bu desenleri fincan setleri, mücevherler, kapaklar ve giysiler üzerinde tasvir etmeye, Adana, Osmaniye ve Hade’deki müzeler için burada sergilenen mozaikleri keşfetmek için çalışma sergileri düzenlemeye başladı. Şimdiye kadar yaklaşık 60 parçalık bir koleksiyon ürettiler.

“Bunu yapmak için iddialıyız. Bunları müzelerde satmayı planlıyoruz” diyen Goskan, işi gelecek nesillere de aktarmayı umduklarını sözlerine ekledi.

* Yazan: Eve Kara Aidin

Anadolu Ajansı web sitesi, AA Haber Yayın Sistemi (HAS) tarafından abonelere sunulan haberlerin sadece bir kısmını ve kısaltılmış olarak içermektedir. Abonelik seçenekleri için bizimle iletişime geçin.

READ  Pinterest Türkiye: Pinterest, kısıtlamalardan kaçınmak için Türkiye'de bir tüzel kişilik kuruyor