Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Eski Mercedes, VW tasarımcısı Konak Türkiye’nin TOGG’sine katıldı

Grubun ilk raporuna göre, global otomobil markalarının eski baş tasarımcıları Volkswagen ve Mercedes, Türkiye’nin Otomobil Ortak Girişim Grubu’nun (TOGG) tasarım başkanı oldu.

TOGG yaptığı açıklamada, “#YeniLigeYolculuk’a (” Yeni Lig’e Doğru “) başladığımızda bizimle danışman olan dünyaca ünlü tasarımcımız, 1 Nisan’a kadar TOGG tasarım lideri olarak ekibimize katıldı.

1957 İstanbul doğumlu Konak, yurtdışına gitmeden önce Almanya’nın Castle’daki Güzel Sanatlar Akademisi’nde endüstriyel tasarım eğitimi almak için metropolde liseden mezun oldu. Daha sonra, Londra’daki Kraliyet Sanat Koleji’nde Claude Lobo ve Patrick Le Kument adlı ünlü isimler altında çalıştı ve Ford Finansmanlı Otomatik Tasarım Master Ödülü’ne layık görüldü.

Mezun olduktan sonra, sekiz yıl boyunca sahip olduğu bir ünvan olan Mercedes-Benz tasarımcısı olmadan önce Ford Almanya’da iki yıl çalıştı. Konak, 1994 yılında Peugeot’ya Tasarım Direktörü olarak atandı. Bundan sonra 1998’de tüm binek araçların başkan yardımcısı olarak Mercedes Benz ve DaimlerChrysler’e döndü.

Volkswagen Brand Group Tasarım Ekibine Nisan 2003’te katıldı ve 1 Ocak 2004’ten beri Tasarım Müdürü olarak görev yapıyor. Görev süresi boyunca gruptaki tüm markaların tasarım faaliyetlerinden sorumluydu. 2007’de yerini eski Volkswagen çalışanı Walter D’Silva aldı.

Temmuz 2008’den Ocak 2009’a kadar MGMO GmbH adlı bir danışmanlık firması aracılığıyla Mindset AG’nin CEO’su olarak görev yaptı.

Konak, 2011-2013 yılları arasında Fransa’da yapılan “Mia Electric” adlı yeni bir elektrikli araç projesine katıldı.

TOGG, beş büyük şirketin oluşturduğu bir konsorsiyumdur. Konsorsiyum 2030 yılına kadar beş farklı model üretecek – bir SUV, bir sedan, bir C-hatchback, bir P-SUV ve bir P-MPV. SUV’nin seri üretimi 2022’de başlayacak ve ardından sedan gelecek.

READ  Soccer-Leicester Tsunami'nin Türkiye görevinde COVID-19 testi pozitif çıktı