Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Erdoğan’ın merkez bankası başkanını kovmasından bu yana Türk lirası düştü

Lira’yı tarihi bir düşüşten çekmede kilit güç olarak görülen ülkenin merkez bankası başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devrilmesinin ardından Türkiye’nin para birimi yüzde 14 düştü.

Asya-Pasifik gününün başında lira ABD doları karşısında 8,4 civarında işlem gördü. Şiddetli Cuma günü son seviyesinden değer kaybı 7,22 TL. TL-dolar paritesindeki hacimler genellikle günün o saatinde zayıftır; Ancak, bir banka çevresi, faaliyetin normalden daha yüksek olduğunu iddia etti.

Cumartesi sabahı erken saatlerde duyurulan Nazi Akbala’nın kaldırılması, yetkilinin Türkiye’yi daha kısıtlayıcı bir para politikasına taşıma kararını öven birçok yerli ve yabancı yatırımcı için şok oldu.

Colombian Threadnide’da kıdemli kur ve döviz analisti olan Edward al-Husseini, “kısaca uygun bir makro politikadan kaçınmanın acı verici” olacağını ve bunun Türk varlıklarının çekiciliğini etkileyeceğini söyledi.

Akbal’ın daha geniş bir ekonomik liderlik sarsıntısının parçası olan Kasım ayında atanması, para biriminin tarihi düşük seviyelere düşmesinin ardından lirada keskin bir yükselişin tetiklenmesine yardımcı oldu. Bir noktada 2021’in en iyi performans gösteren piyasa para birimi olan lira, Akbal tarafından kaldırılmadan önce 6 Kasım’da ABD doları karşısında yaklaşık 8,58 ile tankın neredeyse beşte birini toparladı.

Geçen Perşembe günü Akbal’ın faiz oranlarını ekonomistlerin beklediğinin iki katından fazla 2 yüzde puanı artırması ve geçen yıl denetlediği yüzde 6,75 puanının ardından lira yükseldi.

Yatırımcılar uzun zamandır Türkiye’de enflasyonu kontrol etmek için daha sıkı para politikası çağrısında bulundular Yüzde 15’ten fazla Ve yabancı yatırımcıların güçlü maruziyetini azaltmak.

MUFG Bank’ın Dubai’de yükselen piyasa araştırması başkanı Ehsan Koman, Akbal’ın liderliği ve merkez bankasının ihtiyatlı hareketlerinin liraya ve Türk varlıklarına olan güveni yeniden tesis etmede “kilit bir rol oynadığını” söyledi.

Tüccarlar ve analistler artık Erdoğan’ın Sahab Kawsioğlu’nu bu role yerleştirme kararının Akbal’ın kısa vadeli kazançlarını hızla yok edeceğinden endişe ediyorlar. Kawsioğlu, bankada profesör ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nden eski bir milletvekili.

READ  Batı Oklahoma'daki yabani hindi nüfusu büyük ölçüde azaldı

Yeni merkez bankası başkanı geçen ay İslam gazetesi Yeni Şafak’ta yayınlanan bir makalesinde, “faiz oranlarındaki artışın dolaylı olarak enflasyonda artışa yol açacağını” yazdı – hem modern karşıtı hem de Erdoğan yanlısı bir vizyon ve bir ses daha yüksek oranların rakibi.

Uluslararası Para Fonu’nun düşünce kuruluşunun baş ekonomisti Robin Brooks, Türkiye’nin artık “büyük” yatırımcıların lira üzerinde baskı oluşturacak çıkış riski altında olduğunu söyledi.

Goldman Sachs Pazar günü yaptığı açıklamada, “liradaki amansız bir hareketin önemli risklerini zayıf” gördüğünü söyledi.

GAM’ın yatırım direktörü Paul McNamara, “Büyük sürprizlerin piyasa etkileri olacak ve sanırım lirada daha agresif bir düşüş bekleyebiliriz” dedi.

Türkiye enflasyonunu gösteren MİA'da (%) yıl değişimine ilişkin yıllık vergi tablosu yükseltildi

Cavioclu Pazar günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının “enflasyonda kalıcı bir düşüş sağlama ana hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecek.” Dedi.

Türkiye’nin para politikası liderliğindeki ani değişim, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer yükselen piyasalarda artan borçlanma maliyetlerinin baskısı altında olan gelişmekte olan piyasalar için mutlak bir anda geliyor. Geçtiğimiz hafta hem Rusya hem de Brezilya, enflasyonu kontrol altına almaya çalışırken faiz oranlarını yükseltmek için Türkiye ile güçlerini birleştirdi.

Katie Martin tarafından hazırlanan ek rapor.