Konut Kredisi Faizleri Sonucu Vatandaşın Uğradığı Zarar

Konut kredisi çekmeden önce en uygun konut kredisi seçenekleri nasıl bulunur? Ne kadar konut kredisi peşinatı ödemek gerekir? Konut kredisi kullanabilmek için gerekli evrakların nelerdir?

Konut Kredisi Faizleri Sonucu Vatandaşın Uğradığı Zarar

Konut kredisi çekmeden önce en uygun konut kredisi seçenekleri nasıl bulunur? Ne kadar konut kredisi peşinatı ödemek gerekir? Konut kredisi kullanabilmek için gerekli evrakların nelerdir?

Emrah Tosun
Emrah Tosun
11 Ekim 2018 Perşembe 11:24
Konut Kredisi Faizleri Sonucu Vatandaşın Uğradığı Zarar

Sanalkripto.com - Konut kredisi çekmeden önce en uygun konut kredisi seçenekleri nasıl bulunur? Ne kadar konut kredisi peşinatı ödemek gerekir? Konut kredisi kullanabilmek için gerekli evrakların nelerdir? Satılık konut almak isteyenlere bankalar konut kredisi opsiyonu sunar. Peki konut kredisi kullanmak avantajlı mıdır, dezavantaj mıdır?

Bankaların konut kredisi faiz indiriminden yaklaşık 3 ay sonra en düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden 100 bin TL kredi kullanan vatandaş 93 bin 120 TL fazla ödüyor.
Bankaların konut kredisi faiz oranlarında indirim beklenirken ekim ayının ikinci haftası itibari ile 5 bankanın daha konut kredisi faiz oranları arttı. Bankların konut kredisi faiz oranlarının ortalaması %2,68 seviyesine ulaştı. En düşük masraflar hariç konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankasının uyguladığı %1,98 oldu. Ziraat Bankası %2 faiz oranının altında konut kredisi kullandıran tek banka oldu. En yüksek konut kredisi faiz oranı ise ICBC uyguladığı %3,5’nin ulaştı.

Yaklaşık 3 ay önce Temmuz ayının başına kadar kamu bankaları %0.98 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyordu. Kamu bankalarının konut kredisi faiz indirimi kapsamında %0.98 faiz oranından 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında aylık ödemeler bin 412 TL, toplam geri ödeme ise 169 bin 440 TL oluyordu.

Şu an en düşük konut kredisi faiz oranı olan %1,98 faiz oranından 120 ay vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında ise aylık ödemeler 2 bin 188 TL olurken, toplam ödeme 262 bin 560 TL yi buluyor.

Konut kredisi faiz indiriminden yaklaşık 3 ay sonra konut kredisi kullanan vatandaş güncel en düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden 100 bin TL tutarında konut kredisi çektiğinde 93 bin 120 TL fazla ödüyor. Bu fark 250 bin TL tutarındaki konut kredisi için 230 bin 160 TL oluyor.

Konut kredisi başvurusu yapmaya karar verdikten sonra konut alma hayaline yaklaştıracak ilk adım, bütçe için en uygun kredi seçeneğini sunan bankayı belirlemek ve ardından konut kredisi için gereken belgeleri tamamlamak olacaktır. Kişinin bütçesine en uygun kredi seçeneğini belirlemek için öncelikle kapsamlı bir kredi karşılaştırması yapması gerekmektedir. Kredi karşılaştırması yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlardan birisi, bankaların konut kredisi faiz oranlarına ek uyguladıkları masraflardır. Bankaların masraflar dahil konut kredisi faiz oranları KrediPazari.com güncel olarak listeliyor.

Banka seçimi yapıldıktan sonra gelecek adım ise bankanın müşterilerinden istediği konut kredisi için gereken evrakları sırasıyla tamamlamaktır. Konut kredisi için gerekli evraklar bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ancak temelde belli başlı kalemler birçok banka için geçerlidir. Banka tarafından istenen belgeler hem gelirinizin hem de almak istediğiniz konutun belirli kriterlere uygun olup olmadığını belirleyecektir.

Konut Kredisi Başvurusu için İstenen Evraklar

Nüfus cüzdanı, tapu, kira geliri varsa tapu veya e-devletten alınan "Tapu Bilgileri Sorgulama" ekran görüntüsü, kira kontratı ve ödeme dekontu, faiz veya başka bir geliri varsa geliri gösteren belge

Bu belgelere ek olarak;

Maaşlı çalışıyorsanız: Devletten alınan 4A/4C hizmet dökümü ya da SGK ilçe merkezlerinden alınan Sigortalılık Tescil ve Hizmet Kaydı Belgesi, faiz veya başka bir geliri varsa geliri gösteren belge

Şahıs firması sahibiyseniz: Vergi levhası, yıl sonu mali verileri, ara dönem mali verileri

Tüzel firma sahibi/ortağıysanız: Ortaklık yapısı teyidi için firmaya ait ticaret sicil gazetesi/hazirun cetveli, firmaya ait yılsonu ve güncel mali veriler (bilanço - gelir tablosu veya kurumsal vergi beyannamesi, işletme hesap özeti), firmaya ait vergi levhası

Konut kredisi için ne lazım sorusu dâhilinde, belirtilen tüm bu belgeleri tamamladıktan sonra, kredi alıp alamama konusundaki uygunluğunuz ortaya çıkacaktır. Bu noktada bilnmesi gereken en önemli husus, bankanın kredi yasası gereği konutun değerinin tümünü karşılamayacağı ve %20 olarak belirlenen tutarın kişiden peşinat olarak isteneceğidir.

İlk kez kredi kullanacaklar

Satılık işyeri, satılık bina ya da daire satın almak için bankaya başvuru yapacak olan müşterilere, her bankanın sunduğu farklı kredi paketi bulunuyor. Konut kredisi kullanırken öncelikle ihtiyaç tespiti yapmak, gerekli ihtiyaç miktarını belirlemek en önemli faktördür.

Bankaların sunduğu krediler temel olarak;

Konut kredisi
Taşıt kredisi
İhtiyaç kredisi
olarak üç farklı şekilde sunuluyor. Faiz ve vade süreleri ise kredinin kapsamlarını belirleyen unsurlarıdır. Şayet konut alırken birikmiş paranız yeterince var ise faiz oranlarına göre ihtiyaç kredisi de kullanarak avantaj sağlayabilirsiniz.

Bankaların kredi seçenekleri, kampanya detayları incelenerek en avantajlı ürün seçilebilir. Faiz oranı açısından en düşük alternatifi sunan banka tercih edilmelidir.

Sahibinden satılık bina alımlarında da konut kredisi kullanacak kişiler, faiz oranı ile birlikte kredi masraflarını da inceleyebilirler. Dosya masrafları, kredi sigortası, ekspertiz masrafları gibi ücretler, kredi paketi kapsamında değerlendirilmeli ve avantajlı olan ürünler seçilmelidir.

Kredi başvurusu nasıl yapılır?

Belirlediğiniz kredinin başvurusunu yapmak için çeşitli prosedürler gereklidir. Öncelikle çalışma durumuna göre bankaların kredi verdiğini bilmek gereklidir. Sigorta ve maaş gelirlerine göre bankalar kredi vermekte ve kredi oranlarını buna göre belirlemektedirler. Başvuru için gerekli belgeler temel olarak şu şekildedir;

TC kimlik fotokopisi
Maaş bordrosu
Emekliler için emeklilik belgesi
İşletme ve firmalar için vergi levhası, oda kayıt belgeleri gibi işletme belgeleri
Çiftçiler için; ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydı ve çiftçi belgesi
İkametgah belgesi veya son aylara ait adres kayıtlı herhangi abonelik belgesi
Gayrimenkul sahipleri için kira gelir belgesi
Mevduat kaynaklı gelir sahipleri için mevduat getiri belgesi
gibi belgeler ile satın alınmak istenen arsa, arazi, konut ya da binanın tapu fotokopisi gereklidir. Araç kredilerinde proforma fatura talep edilmektedir.

Kredi değerlendirme süreci

Satılık villa veya yazlıklar için de konut kredisi olanağı bulunuyor. Alınacak olan gayrimenkulün kredi başvuruları yapıldıktan sonra değerlendirmeye alınır. Kredi notu (yani bankalar nezdindeki puan) ilk unsurdur. Kredi kullanımları, düzenli ödemeler gibi faktörlerin hepsi, kredi puanını belirleyen temel öğelerdir.

Maaş bordrosu yani sigortalı bir çalışan olmak ise yine önemli unsurlar arasındadır. Bankaların, resmi çalışan olmayanlara sunduğu herhangi bir kredi türü bulunmuyor. Binlerce dolarınız da olsa sigortalı, kamu çalışanı ya da taşınmaz mal belgesi yok ise bankalar kredi kullandırmıyor.

Şayet, bankalar nezdinde puan ve ödeme grafikleri makul görünüyor ise krediniz onaylanır ve kullanabilirsiniz.

https://www.kredipazari.com/haber/konut-kredisi-faizlerinin-yukselmesi-ile-olusan-zarar.html

Son Güncelleme: 11.10.2018 23:20
Anahtar Kelimeler:
Konut Kredisi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.