Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi? Konut ve İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları

Biliyorum günümüz şartlarına bakacak olursak bir çok kişinin maddi sıkıntılardan dolayı paraya ulaşamadığını biliyorum. Böyle olunca da bu tür bir konuyu sizlerin arzusuna sunmaya karar verdim. 2018 yılından 2019 yılına hızla gittiğimiz bu günlerde Türkiye'nin ekonomisinin de toparlandığını herkes açık bir gözle görebiliyor.

Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi? Konut ve İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları

Biliyorum günümüz şartlarına bakacak olursak bir çok kişinin maddi sıkıntılardan dolayı paraya ulaşamadığını biliyorum. Böyle olunca da bu tür bir konuyu sizlerin arzusuna sunmaya karar verdim. 2018 yılından 2019 yılına hızla gittiğimiz bu günlerde Türkiye'nin ekonomisinin de toparlandığını herkes açık bir gözle görebiliyor.

Emrah Tosun
Emrah Tosun
05 Ekim 2018 Cuma 10:24
Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi? Konut ve İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları
Sanalkripto.com ekibi olarak İşte geldik yeni konumuza sevgili takipçilerim; Ev hanımları kredi alabilir mi? Günümüzde kredi almak kolaylaştı ve özellikle ev hanımlarına da kredi veren bankalar son yıllarda yoğunluktadır. Biz her ne kadar çalışmayan, ev hanımlarına kredi ifadesini kullanıyor olsak da işsiz olmanız, öğrenci olmanız veya gelirinizin olmaması bankalar tarafından “gelir belgesi olmayan tüketiciler” şeklinde tanımlanıyor. Bu anlamda yapacağınız başvurular da “ihtiyaç kredisi” ürünleri altında değerlendiriliyor.

Biliyorum günümüz şartlarına bakacak olursak bir çok kişinin maddi sıkıntılardan dolayı paraya ulaşamadığını biliyorum. Böyle olunca da bu tür bir konuyu sizlerin arzusuna sunmaya karar verdim. 2018 yılından 2019 yılına hızla gittiğimiz bu günlerde Türkiye'nin ekonomisinin de toparlandığını herkes açık bir gözle görebiliyor. Bankalar önceki yıllarda ev hanımlarına yani çalışmayan kişilere krediyi vermezdi. Bunun nedeni olarak ise ev hanımlarının belli bir gelir kaynağının olmaması gösteriliyordu. Tabi bankalar da bir yandan haklılar çünkü bir kişinin bankadan kredi çekmesi demek, o bankanın kredinin faiziyle kar etmek demektir. Yani daha kaba bir tabirle "sen bana borcunu zamanında öde ki, ben de işime bakayım kardeşim" der bankalar. Durum böyle olunca bankalar kredi verdikleri kişilerin "düzenli" bir gelir kaynağı olmasına çok dikkat ediyorlar.

Peki Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?

Bunun yanıtına gelecek olursak evet, ancak bazı şartlar altında kredi alınabilir. Ev hanımlarının bankalardan kredi alabilmesi için ilk olarak, kredi başvurusu yapacak kişinin ek gelir, ipotek veya kefil göstermesi istenebilir. Bakın istenir demiyoruz, istenebilir diyoruz çünkü her banka çalışmayan kişilere kredi vermek istemez. Öncelikle bankaya kredi başvurusu yaptığınızda sizin "ev hanımı" olarak değil de "çalışmayan" olarak değerlendirileceğinizi unutmayın. Gelin bir kişinin normal şartlarda nasıl kredi çekebileceğine ve kredi başvurusunda hangi kriterlere bakıldığına göz atalım;

1. SGK'lı olarak çalışan olması (en az 3 ay çalışıyor olması gerekmektedir.),
2. Kredi notu kredi kullanmaya elverişli olmalı (1400 ve üzerinde),
3. Kredi sicili temiz olmalı (Kredi ve kredi kartı geçmiş ödemeleri düzenli olması gerekiyor),
4. Düzenli bir gelire sahip olmalı,
5. Kara listede yer almamalı.

İşte bu 5 kriter kredi kullanırken ana maddeleri oluşturmaktadır. Eğer daha önce bankada kredi kullanmış ve borcunu ödemeyerek avukata verilmişseniz hiçbir bankadan kredi çekemezsiniz çünkü artık siz de kara listedesiniz. Eğer ki daha önce hiçbir bankada hesap açmamış, kredi kullanmamış ve kredi kartını almamış bir kişiyseniz yine geçmiş olsun diyoruz çünkü bu kişilerin kredi notu sıfır olarak gözükmektedir. Ancak bu kişilerin kredi çekebilmesi için belli başlı kriterler de yok değil. Aynı zamanda bu kişiler kredi notu arttırma tekniklerini uygulayarak kolaylıkla kredi notunu yükseltebilir.

Çalışmayan bir ev hanımı olarak bankalardan kredi çekmek istiyorsanız bu maddeleri dikkat etmeniz gerekmekte. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda sizden ek gelir (kira geliri, mevduat geliri gibi), kefil yada ipotek istenebilir. İpotek karşılığında bir çok banka kolaylıkla ihtiyaç kredisi vermektedir. Siz de bu bankalara bakarak hemen kredinizi çekebilir ve acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Aşağıdaki ev hanımlarına kredi veren bankalara göz atarak, hangi bankadan kolay kredi alabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Bu nedenle başvurunuz sırasında bankaların talep ettiği aşağıdaki alternatif şartları lütfen inceleyin.

Ek gelir. Herhangi bir kira geliri elde ediyorsanız veya evinizde çalışarak belirli bir kazanç sağlıyorsanız bankalar ev hanımlarına kredi verirken bu kriteri göz önünde bulunduruyorlar. Aylık binlerce lira geliriniz olması şart değil. Örneğin, başvuru yapacağınız kredi tutarının aylık taksiti 500 lira ise ve sizinde aylık 500 ya da üzerinde ek gelir kazancınız varsa başvuru değerlendirmesinde bu durum size avantaj sağlayacaktır.

İpotek. Tüketiciler tarafından pek tercih edilmeyen bir yol olsa da yine de belirtmekte fayda var. Eğer arsa, arazi, konut gibi gayrimenkul sahibi iseniz; taşınmazınızı ipotek ederek kredi alabilme şansınız da vardır.

Emekli aylığı. Anne ya da babanızdan kalma bir emekli aylığı alıyorsanız, bu tür ödemeler düzenli gelir olarak kabul edildiği için emekli aylığı da olumlu bir kriterdir ve gelir olarak kabul edilir.

Finansal varlıklar. Bankalarda bulunan finansal varlıklarınız da başvuru değerlendirmelerinde olumlu bir etki bırakır. Mesela, birikim hesabı veyahut yatırım hesaplarınız varsa hesaplarınızda yer alan varlıklar size bir çeşit garantörlük eder. Aynı şekilde mevduat faiz geliri elde ediyorsanız bu da olumlu bir kriter olarak kabul edilir.

Kefil. Çalışmayan veya gelir elde etmeyen bir ev hanımı olarak son seçeneğiniz finansal durumunda herhangi bir olumsuzluk bulunmayan bir kefil bulmaktır. Bulacağınız kefil, yukarıdaki kriterlerin en az birini karşılıyor olmak zorundadır.

Kredi notu da dahil olmak üzere eğer kredi notunuz olumsuz ise bankaların kredi başvurusu sırasında gerekli şartları bu yönde olacaktır.

Daha açık bir ifadeyle belirtelim ki, bankalar sizin adınıza kredi daha yalın bir anlamda borç verecekler. Elbette ki verecekleri bu borcun ödenebileceğinden emin olmak istiyorlar. Bunun dışında bankalar her ne kadar kredi kullandırmaya olumlu yaklaşsalar da son yıllarda kredi borcunu ödeyemeyen vatandaşların sayısındaki artış neticesinde yasal kısıtlamalarla karşı kaşıya kalmışlardır. Örneğin, bugün kredi kartı limitini artırmak isteyen çalışan bir vatandaş dahi maaşının maksimum birkaç katına kadar limitini artırabilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
linda 2018-10-06 16:06:26

Bir iş adamı mı yoksa kadın mı? Finansal Var mısınız, Herhangi bir stres ya da
Kendi işinizi kurmak için paraya ihtiyacınız var mı? ya da hastane faturalarını ödemek için paraya ihtiyacınız var.Bize e-posta gönderin: (mrslindarobertloanfirm@gmail.com)