Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

DSÖ Türkiye, Dünya Sağlık Gününü 7 günde 7 film ve 7 söyleşiyle kutluyor

Ankara

Türkiye’deki Dünya Sağlık Örgütü, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü arifesinde, ilk çevrimiçi etkinliğiyle mülteci ve göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimin önemini vurguluyor.

Kimsenin Geride Bırakmadığı Film Günleri kapsamında, DSÖ Türkiye, AB destekli destek ve Türkiye Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde, bu yılki Dünya Sağlık Günü temasını vurgulamayı hedefliyor: “Daha İyi, Daha Sağlıklı Bir Dünya için Birlikte.”

5-11 Nisan tarihlerinde FestivalScope.com’da gerçekleşecek sanal etkinlikte, ünlü Türk film eleştirmeni Alin Dacian’ın ev sahipliğinde konuşmalar yer alacak.

DSÖ Türkiye Salı günü yaptığı açıklamada, “Altı uzun metrajlı belgesel ve bir kurgu film, zamanımızın en büyük zorluklarından biridir ve mültecilerin / göçmenlerin deneyimlerini büyüleyici sinema hikayesi üzerinden anlatmaktadır.” Dedi.

Yedi filmden Karim Ainos, Berlin Film Festivali Merkez Havalimanı THF’de Af Ödülünü kazandı; Gabriel Brady’nin çok ödüllü Macar Sahil Adası; Wolfgang Fischer’in Grevleri; Daha önce Tribeca Film Festivali’nde gösterilen Dia Ginovsky’nin Wake Up on Mars’ın Türkiye’deki prömiyeri; Amerikalı yönetmen Michael Grace Steinberg’in nefes alabileceği bir yer; Ala Mohsin’in yeni Suriyeli babası ve oğlunun Suriye’den Norveç’e yaptığı gezi hakkında; Amal, Caroline Rucker’ın bir fotoğrafı.

“5-11 Nisan tarihleri ​​arasında 7 gün boyunca çevrimiçi olarak sunulan 7 filmin her biri için 7 söyleşinin moderatörlüğünü Dacian üstlenecek. Söyleşilere film ekibi üyeleri, Suriyeli sağlık çalışanları, Avrupa Birliği temsilcileri, Türkiye, DSÖ Türkiye Ofisi ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri “ifadelerini kullandı.

DSÖ Türkiye’nin sosyal medya hesaplarında bir dizi çevrimiçi görüşme yayınlanacak.

“Bu görsel tur size kesinlikle mevcut insani krize yeni bir bakış açısı kazandıracak ve kimseyi geride bırakmamanın ne kadar önemli olduğunu bize hatırlatacaktır.”

Bu arada DSÖ Türkiye Temsilcisi Patir Berdychlichev, sosyal medyada Dünya Sağlık Günü’nde yaptığı açıklamada, “Küresel bir salgının ortasında, bu yılki ‘daha iyi, daha sağlıklı bir dünya yaratmak’ teması daha da önemli çünkü bu tür yapıların farkındayız ve dünya ancak birlikte çalışırsak mümkündür. “

READ  Dünya Kupası Elemeleri: Norveçli patron Türkiye'yi övdü

Berdychlichev, film günlerini geride bırakmadıkları için Avrupa Birliği ve Türkiye’nin desteği sayesinde, “Film Günleri etkinliği için tüm mülteciler için sağlık hizmetlerine erişimin ne kadar önemli olduğuna dair düşündürücü belgeseller ve filmler seçtik ve sizi dünya turuna çıkaracak göçmenler. “

2021’de Uluslararası Sağlık ve Bakım Çalışanları olarak atandıklarını hatırlatarak, tüm karar vericileri “COVID-19 salgınına küresel yanıtta yorulmadan çalışan sağlık ve bakım çalışanlarına sürdürülebilir destek sağlamaya” çağırdı.

DSÖ Türkiye’nin sosyal medya hesabına göre, BM Türkiye’den Alvaro Rodrguez, “Önemli bir konuya odaklanan çevrimiçi bir etkinlik düzenlemeyi planlıyoruz: temel bir insan hakkı olarak sağlık hizmetlerini herkes için erişilebilir kılmak!”

“Film Günlerinin Arkasında Kimseyi Bırakmayın” temasıyla başta mülteciler ve göçmenler olmak üzere herkes için sağlık hizmetlerine erişimin kilit önemini anlatan belgesel ve filmlerle bir yolculuğa çıkacağız ”dedi.

Rodriguez BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri “Yol gösterici ilkelerimiz ve ‘herkes için sağlık’ bunların ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye’deki BM kuruluşları olarak bu hedeflere ortaklarımızla ulaşmak için çabalıyor ve kimseyi geride bırakmamaya kararlıyız.”

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nicholas Meyer-Landrett ise sosyal medyada “Bu hafta film günlerinde evlerini terk etmek zorunda kalan insanların karşılaştığı zorlukları göreceğiz” dedi.

“Sağlık, Türkiye’deki mültecilere yönelik AB desteği için bir önceliktir.”

Anadolu Ajansı web sitesi, AA Haber Yayın Sistemi (HAS) tarafından abonelere sunulan haberlerin sadece bir kısmını ve kısaltılmış olarak içermektedir. Abonelik seçenekleri için bizimle iletişime geçin.