Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’nin Fransız seçimlerini denemeyi ve devirmeyi planladığını söyledi

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin yaklaşan Fransa seçimlerini etkilemeye çalışacağından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Salı günü France 5 televizyonuna verdiği röportajda Macron, “Tehditler gizli değil, bu yüzden çok net olmamız gerektiğini düşünüyorum.” Dedi.

Fotoğrafçı: Kirt Wandon Sihirbazı / Bloomberg

Yorumlar bir şekilde sol alandan çıkar. Macron ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki sorunlar nedeniyle gerginlik Dinin enerjisini incelemek için Doğu Akdeniz, Ancak Ocak ayında mektuplaştılar ve ilişkiyi onarmaya çalıştılar. 2 Mart’ta görüntülü görüşmeye devam ettiler.

Macron, Türkiye’nin Fransız seçimlerine nasıl müdahale etmeye çalışabileceği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi – Haziran bölgesel seçimlerine, 2022 cumhurbaşkanlığı seçimlerine veya her ikisine de atıfta bulunmadı. O sadece Türkiye’nin “halkın fikrine göre oynadığını” söyledi. Türk diasporasının belirli kısımlarını okullar, camiler ve diğer kuruluşlar aracılığıyla tutmak anlamına gelir.

daha fazla oku: Macron’un İslamcılara karşı savaşı, Erdoğan’ın yumuşak gücüne karşı geliyor

Fransız lider, Türkiye ile diyalog ihtiyacına ilişkin görüşlerini dile getirmeye çalıştı.

NATO üyesi Türkiye’nin önemli bir ticaret ortağı ve Orta Doğu’dan Avrupa’ya yasadışı göçle mücadelede kilit bir müttefik olduğuna dikkat çekti. Macron, “Bir gecede derseniz: Artık sizinle çalışamayız ve daha fazla tartışma yok, kapıları açıyorlar. 3 milyon Suriyeli mülteci Avrupa’ya geliyor,” dedi Macron. “Türkiye ile çalışmalıyız.”