Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Balkanlar Türkiye tarafından taşındı

Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikolai Celakoviç (ortada) ve Yunanistan’dan Nicos Tendias (sağda) ve Kıbrıs’tan Nicos Christodolites (solda), Pazartesi günü Belgrad’da gerçekleşen görüşme sonrasında basın toplantısında görülüyor. [Andrej Cukic/EPA]

Pazartesi günü Belgrad’da Yunanistan, Sırbistan ve Kıbrıs dışişleri bakanlarının ilk üçlü toplantısında, Türkiye’nin Balkanlar’daki nüfuzunu genişletme çabaları, diğer konuların yanı sıra tartışıldı.

“Yunan tarafından ekonomik, dini ve kültürel yolları kullanarak, başta Müslüman nüfus olmak üzere bölgedeki ülkeleri kazanmak için geniş bölgemizdeki Türk özlemlerini kullanma girişimini görüyoruz. Bu her zaman aklımızda olan bir konudur. “dedi Sırbistan Dışişleri Bakanı Nicolas Condosciosz. Görüşmeden kısa bir süre sonra söyledi.

“İnsanlar, insanlar ve topluluklar her zaman barış ve güvenlik için, insan haklarının geliştirilmesi, insan onurunun ilerletilmesi için işbirliği köprüsüdür.” Bunun “koşullar altında” ve “doğru iklimde” gerçekleşeceğini yineledi. . ” Şart, “Türkiye benim gelişimi engellemek için bu kadar kışkırtıcı önlemler almayacak” idi. Bu arada, iki Türk F-16, Pazartesi günü Yunan adaları Panagia ve Onos üzerinden uçtu.

Tendias, bölgedeki ülkelerin birbirleriyle bağlantı dinamiklerini güçlendirmek amacıyla Yunanistan, Sırbistan ve kuzey Makedonya arasında üçlü bir toplantı yaptığını da duyurdu.

Belgrad’da, iki ülkenin Üçüncü Yüksek İşbirliği Konseyi’ni düzenleyen Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vusic tarafından karşılandı.

Bu arada, Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in Salı günü Libya’ya yapacağı ziyaret öncesinde Yunanistan, yabancı asker ve paralı askerlerin Kuzey Afrika ülkesinden çekilmesi çağrısında bulunurken, yeni hükümeti uluslararası hukuk kapsamında Türkiye ile deniz sınırı anlaşmasını feshetmeye çağırdı.

READ  Türk merkez bankası yeniden yapılanması, 15 yılın en büyük ifşaatlarını kışkırtıyor