Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Afganistanlı Han, Türkiye’de 3 aşamalı barış yol haritasını sunacak

Basında çıkan haberlere göre, ülkenin cumhurbaşkanı seçimlerden önce Taliban ile bir anlaşmaya varmayı hedeflediği için, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani, Türkiye’deki en olası toplantıda Afganistan için üç aşamalı bir barış haritası sunacak.

Tüm yabancı askerlerin çekilmesi için 1 Mayıs süresinin sona ermesiyle Washington, Türkiye’yi hükümet ile Taliban arasında bir barış anlaşmasını sonuçlandırmak için Birleşmiş Milletler’in katılımıyla bu ay bir konferans düzenlemeye çağırıyor.

Ghani’nin planı, Washington’ın öne sürdüğü ve Afgan hükümeti tarafından reddedilen ve geçici yönetim için Taliban temsilcilerini de içerecek yeni bir yasal çerçeve oluşturmayı planlayan önerilere karşı sunulacak.

Reuters tarafından görülen belge, Connie’nin ilk aşamaya siyasi bir çözüm ve uluslararası gözetim altında bir ateşkes dahil etme planını gösteriyor. İkinci aşama, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasını ve bir “barış hükümeti” kurulmasını ve yeni bir siyasi sisteme doğru ilerlemek için pratik düzenlemelerin yapılmasını içerecek.

Üçüncü aşama, Afganistan’ın “anayasal bir çerçeve oluşturma, mültecileri yeniden organize etme ve geliştirme” konusundaki ilerlemesini içermektedir. Üst düzey bir hükümet yetkilisi, Ghani’nin yol haritasını yabancı başkentlerle paylaştığını söyledi.

Türkiye toplantısının tarihi henüz belirlenmedi, ancak çok sayıda kaynak Reuters’e bunun iki hafta içinde gerçekleşebileceğini söyledi. Afgan hükümeti ve birkaç politikacı, toplantıdan önce Taliban ile bir gündem üzerinde anlaşacaklarını söylediler.

Geçen ay yaptığı açıklamada Taliban, geçen yıl isyancılar ile Trump yönetimi arasındaki anlaşmada belirlenen 1 Mayıs süresinin karşılanmaması halinde Afganistan’daki yabancı birliklere karşı savaşı yeniden başlatmakla tehdit etti.

ABD Başkanı Joe Biden, bu ay Afganistan’daki son ABD askerlerini 1 Mayıs’a kadar “taktik nedenlerle” geri çekmenin “zor” olacağını, ancak gelecek yıl orada olacaklarını düşünmediğini söyledi.

Üst düzey bir hükümet yetkilisi, Kabil yetkilileri tarafından tutulan binlerce tutuklunun serbest bırakılması karşılığında Taliban’ın 1 Mayıs’ı uzatmaya hazır olduğunu ve yabancı güçlere yönelik saldırılara devam etmeyeceğini söyledi. Katar’daki Taliban sözcüsü Mohammad Naeem böyle bir teklifin yapılmadığını söyledi.

READ  Pakistan ve Bangladeş, Türkiye'nin T-8 liderliğine övgüde bulundu