Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

Afganistan, Türkiye’deki görüşmeler öncesinde Taliban’a ‘şartlı’ yaklaşımın yanında yer aldı

Afgan hükümeti bu ay Türkiye’de Taliban ile görüşmeye hazırlanırken, gelişmelere aşina olanlar, Afgan tarafının ABD’nin Taliban ile eylemleri için bir zaman çizelgesi çerçevesi yerine “koşullu bir temel” yaklaşımı benimsemesini umduğunu söyledi.

Afgan hükümeti ve Taliban temsilcilerinin, ABD yönetiminin Kabil’de bir ateşkes uygulamaya ve değişim için şartlar yaratmaya yönelik yeni bir girişiminin bir parçası olarak 16 Nisan’da İstanbul’da görüşmelerde bulunmaları bekleniyor. Görüşmeler, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinkon’un Şubat ayında Cumhurbaşkanı Ashraf Ghani’ye gönderdiği bir mektupta ana hatları verilen dört maddelik bir planın parçası.

Biden yönetimi, önceki Trump yönetimi tarafından geçen yıl Taliban ile yaptığı anlaşmada belirlenen süre olan 1 Mayıs’a kadar tüm ABD birliklerinin Afganistan’dan çekilmesi çağrısında bulunmadı. Beyaz Saray, son teslim tarihinin karşılanmasının zor olacağını ve Başkan Joe Biden’in Ulusal Güvenlik Konseyi ve müttefiklerine danışmaya devam edeceğini söyledi.

“ABD, Taliban ile koşullu bir yaklaşım benimsemeli, ancak zamanında bir yaklaşım benimsememelidir.

Ayrıca oku | ABD, insan hakları konularında NATO müttefiki Türkiye’yi suçluyor

Adam, “Güvenlik durumunu ele almak için daha fazla zamana ihtiyaç var. Bununla birlikte, Afgan kuvvetleri şu anda kara operasyonlarının ön saflarında yer alıyor.” Dedi.

Hindistan hükümeti 1 Mayıs’ın son tarih meselesi hakkında kamuoyuna açıklama yapmadı, ancak Hindistan ekibi geçmişte ABD tarafını Afganistan’dan askerlerin çekilmesinin planlı ve düzenli bir şekilde yapılmasını sağlamak için bilgilendirdi. Taliban ve Lashkar-e-Taiba ve Jaish-e-Mohammed gibi savaşın harap ettiği ülkelerde faaliyet gösteren yabancı terörist gruplar tarafından sömürülebilecek bir boşluk.

Afgan tarafı, Afgan tarafındaki hedefli cinayet ve bombalama dalgasının arkasında olduğuna inanılan Taliban’ın tutumunda bir değişiklik olmadığına inanıyor. İkinci kişi, “Taliban El Kaide veya Afganistan’da faaliyet gösteren diğer yabancı gruplarla bağlarını kesmedi çünkü bunu ABD ile bir anlaşma uyarınca yapmak zorunda kaldılar” dedi.

READ  Türkiye ekonomik reform planını açıkladı

Birinci şahıs, “Taliban üzerindeki yaptırımların ve diğer kısıtlamaların kaldırılması, onlara karşı kullanım potansiyelini azalttı” dedi.

Bazı uzmanlar, İstanbul’daki müzakerelerin en önemli özelliklerinden birinin ABD askerlerinin geri çekilmesi için verilen sürenin uzatılması olacağına inanıyor. Türkiye’deki görüşmelere ek olarak Biden yönetimi, BM’den Hindistan, Rusya, Çin, Pakistan, İran ve ABD dışişleri bakanları ile Afganistan’a göç konusunda entegre bir yaklaşım geliştirmek için bir toplantı düzenlemesini istiyor.

Türkiye’den barış görüşmeleri yapmasını isteme kararının arkasındaki nedenlerden biri, ülkenin algılanan döviz kuru ve Pakistan ile yakın ilişkileriydi ve yukarıda alıntılananların Taliban üzerinde büyük bir kontrole sahip olduğunu söylediler.

Birinci şahıs, “Doha süreci rotasını yönlendirdi ve çok uygun görülen Endonezya, Özbekistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke bir sonraki müzakere turuna ilgi gösterdi.” Dedi.

İnsanlar, Afgan gruplar arasındaki barış görüşmelerinin kolaylaştırılmasında rol oynayacakları Almanya ve Norveç’in, önümüzdeki günlerde İstanbul’da yapılacak görüşmelere resmi katılım veya gözlemci olarak katılmakla ilgilendiğini söyledi.

Son yıllarda Almanya, Afganistan ile iç görüşmeler yapmayı teklif etti.

30 Mart’ta Tacikistan’da Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci Toplantısı’na değinen Cumhurbaşkanı Ghani, barışçıl bir çözüm vizyonunun ana hatlarını açıkladı – Taliban ile müzakere edilen bir ateşkes ve siyasi bir çözüm Loya Jirga veya geleneksel yasama organı tarafından onaylanmalıdır. uluslararası olarak izlenen bir başkanlık seçimi.