Nisan 12, 2021

Sanal Kripto

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlası hakkında son haberler

AB yöneticisinin Nisan ayında Türkiye’yi ziyaret etmesi planlanıyor

Brüksel

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Perşembe günü Türkiye’ye bir ziyaret planlamak için Türk yetkililerle temasa geçtiğini söyledi.

Michael ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula van der Leyne, iki gün planlanmış olmasına rağmen, video bağlantısı ile gerçekleştirilen ve aynı gün sona eren AB liderleri zirvesinin ardından bir basın toplantısında konuştu.

Türkiye ile ilişkileri geliştirmeyi umut eden Michael, “Aynı zamanda, Türkiye’yi olumlu ve ılımlı bir şekilde tutmak bizim için önemli. Diyaloğun verimli geçmesini umuyoruz.” Dedi.

“Muhtemelen Nisan ayında Türkiye’yi ziyaret etmek için Türk yetkililerle temas halindeyiz.” Dedi.

Michael, Doğu Akdeniz’in AB ve üye ülkeleri için en önemli önceliklerden biri olduğunu ve gerginliklerin hafifletilmesinden mutlu olduklarını ve devam etmesini dilediklerini vurguladı.

Türkiye ile olumlu bir gündem istediklerini söyledi, ancak bunun şartlı olduğunu söyledi.

“Türkiye önümüzdeki haftalarda ve aylarda ılımlı konumunu sürdürürse, AB ve üyeleri daha somut planlar yapmaya hazır. Türkiye ile daha öngörülebilir bir ilişki istiyoruz.

“İlişkileri iyileştirme konuları arasında gümrük birliğinin yenilenmesi, toplumlar arası ilişkiler ve seyahat ve göç meselesi yer alıyor.”

Michael, konunun Haziran ayındaki AB zirvesinde tekrar tartışılacağını ve resmi kararların alınacağını umduğunu söyledi.

Sığınmacılara yardım

Avrupa Komisyonu Başkanı Van der Leyen, geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir video konferans görüşmesine atıfta bulunarak, Türkiye’nin Aralık ayındaki AB zirvesinden bu yana bazı AB ülkeleriyle ilişkiler de dahil olmak üzere çok yapıcı bir tutum sergilediğini söyledi.

“Bunlar eklememiz gereken olumlu adımlar. Ancak gerilim azaltma seviyesi şu anda zayıf.” Dedi.

Türkiye-AB ilişkilerine iki aşamalı bir yaklaşım benimseyeceklerini kaydeden Van der Leyen, Gümrük Birliği’nin özellikle Suriyeli sığınmacılar için finans, üst düzey diyalog ve göç konularında yenilenmesinin ilerleme kaydetmesi gerektiğini söyledi.

READ  Turkey Edge - Hindu

“Türkiye yapıcı bir tavır almadı ve tek taraflı eyleme, özellikle Doğu Akdeniz’deki provokasyonlara dönerse bu işbirliğini askıya alacağız.” Dedi.

Göç konusunu ele alarak, yeniden inceleme ve geri dönüş mekanizmasının yeniden etkinleştirilmesi gerektiğini ve 18 Mart 2016 Türkiye-AB anlaşmasının billion 6 milyarlık anlaşmaya bağlandığını söyledi.

“Türkiye 3,6 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıyı ağırlıyor. AB’nin çocuklara okul sağlamada, tıbbi konularda ve altyapı yatırımlarında önemli bir rolü var.

“Hiç şüphe yok ki yükün büyük kısmını Türkiye üstleniyor. Bu insani meseledeki yardımımızın devam edeceğini umuyoruz. Nasıl ilerleyeceğimiz konusundaki görüşmeler devam edecek.”

AB ülkelerine İstanbul Konferansı’nı tanıma çağrısı

Türkiye’nin İstanbul Konferansı’ndan çıkması ve Türkiye siyasi arenasındaki muhalefet partilerinden HDP’nin kapatma davasına ilişkin yorumları sorulan zirvede, raporda insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye vurgu yapıldığı ve bu konular Türkiye ile ilişkilerde önemliydi.

Aynı konuda konuşan Van der Leyen, Türkiye’nin İstanbul Konferansı’ndan çekilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

İstanbul Anlaşmasını onaylamayan AB üyelerini davet etti.

* Yazan: Merv Berger

Anadolu Ajansı web sitesi, AA Haber Yayın Sistemi (HAS) tarafından abonelere sunulan haberlerin sadece bir kısmını ve kısaltılmış olarak içermektedir. Abonelik seçenekleri için bizimle iletişime geçin.